Ponad 100 tys. osób wyruszy nocą na 1600 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

1 tydzień temu
Zdjęcie: Zdjęcie ilustracyjne. Fot. jcomp/Freepik


Nocą, pieszo, przez lasy, bagna, góry i torfowiska – w piątek z wielu miast w całej Polsce, a także w 16 innych krajach, wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku to już 16. edycja. Na 1600 tras wyjdzie ponad 100 tysięcy osób – poinformował ks. Łukasz Romańczuk.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to coroczne wydarzenie, którego uczestnicy pokonują pieszo od 40 do 140 kilometrów. Idą samotnie lub w małych maksymalnie 10 osobowych grupach, nocą, po polnych drogach, lasach, górach lub terenach bagiennych. W drodze towarzyszą im specjalnie przygotowane rozważania 14 stacji drogi krzyżowej.

Tegorocznym hasłem rozważań są słowa nawiązujące do trwającego w Kościele powszechnym Roku Jubileuszowego „Nie ma iż się nie da”.

Jeśli idzie się razem Bogiem, o ile działa się z Chrystusem to rzeczy niemożliwe stają się możliwe

– powiedział rzecznik prasowy EDK ks. Łukasz Romańczuk.

Dodał, iż duchową przewodniczką w tym roku inicjatywy jest św. Matka Teresa z Kalkuty.

Ona, wychodząc do ludzi samotnych, w kryzysie bezdomności, umierających i przywracając im godność pokazuje jak nieść we współczesnym świecie nadzieję

– wskazał.

W tym roku w EDK bierze udział 16 państw w tym m.in. Hiszpania, Niemcy, Litwa, Islandia, Norwegia, Finlandia czy Stany Zjednoczone. W Polsce w najbliższy piątek, czyli przed Niedzielą Palmową wyruszy ponad 100 tys. osób.

W każdej polskiej diecezji jest przynajmniej jedna trasa EDK, natomiast samych tras na terenie kraju jest 1600 w ok. 600 rejonach.

To pokazuje, iż są miejsca gdzie jest choćby kilka różnych odcinków

– dodał.

Wspomniał, iż w organizacje EDK uczestniczy ok. 300 wolontariuszy. Najdłuższa trasa licząca 144 km jest dookoła Wrocławia.

Z kolei najwięcej tras jest w rejonie Katowic (84) i Warszawy (54).

Ks. Romańczuk wyjaśnił, iż ideą EDK jest podjęcie głębszej refleksji nad swoim życiem oraz relacją z Bogiem i drugim człowiekiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Pomysłodawcą i organizatorem był ks. Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia „Wiosna” i „Szlachetnej Paczki”. W ubiegłym roku poza Polską, Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w takich krajach jak: Belgia, Holandia, Hiszpania, Islandia, Estonia, Słowacja, Czechy, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Norwegia, Litwa, Irlandia, Stany Zjednoczone, Kanada i Australia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Lubuskiem

Miejscowości z których wyrusza EDK:

– Cybinka,
– Głogów,
– Gorzów Wielkopolski,
– Gorzów Wielkopolski (Wieprzyce),
– Gubin,
– Kostrzyn nad Odrą,
– Krosno Odrzańskie
– Lubniewice,
– Lubsko,
– Międzyrzecz,
– Nowa Sól,
– Rokitno,
– Skwierzyna
– Słońsk,
– Słubice,
– Sulechów,
– Sulęcin,
– Sława,
– Świebodzin,
– Wschowa,
– Zielona Góra (Ochla),
– Zielona Góra (Zatonie),
– Zielona Góra (Objazdowa),
– Żary.

Więcej informacji na stronie >>trasy.edk.org.pl/.

Czytaj także:

LUBUSKIE

Samotna wędrówka bezdrożami…

9 kwietnia 2025

Już w piątek odbędzie się kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. To samotna, wielokilometrowa nocna wędrówka bezdrożami. Dla wiernych stanowi formę przygotowania do świąt wielkanocnych. Choć jak dodaje koordynator przedsięwzięcia...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału