Ponad 150 osób ćwiczyło ratowanie życia. Krajowy Trening Pierwszej Pomocy w powiecie krotoszyńskim [ZDJĘCIA]

2 godzin temu

Wydarzenie odbyło się 20 czerwca w ramach Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W powiecie krotoszyńskim trening został połączony z XX Powiatową Biesiadą „Rozśpiewany Senior”, organizowaną na terenie Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie.

Krajowy Trening Pierwszej Pomocy w Baszkowie

Akcja miała na celu popularyzację wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększanie świadomości mieszkańców na temat adekwatnego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.

Za organizację wydarzenia odpowiadał Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. W przeprowadzenie treningu zaangażowali się również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Baszkowie.

Mieszkańcy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy

Podczas spotkania uczestnicy mogli samodzielnie przećwiczyć najważniejsze czynności ratownicze pod okiem doświadczonych instruktorów. Program obejmował między innymi:

  • Resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO),
  • Obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED),
  • Prawidłowe wezwanie pomocy pod numerem alarmowym 112,
  • Ocenę stanu osoby poszkodowanej,
  • Postępowanie w nagłych sytuacjach zagrożenia życia.

Organizatorzy podkreślają, iż choćby podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy może mieć najważniejsze znaczenie w pierwszych minutach po wystąpieniu zagrożenia.

Ponad 150 uczestników w Baszkowie

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 150 osób. Krajowy Trening Pierwszej Pomocy był jednym z elementów XX Powiatowej Biesiady „Rozśpiewany Senior”, dzięki czemu edukacja dotycząca bezpieczeństwa trafiła do szerokiego grona odbiorców.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również przełamać obawy związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym. Praktyczne ćwiczenia pozwoliły sprawdzić swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach i pod okiem specjalistów.

Bezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność

Organizatorzy podziękowali wszystkim mieszkańcom za aktywny udział oraz chęć zdobywania nowych umiejętności. Słowa uznania skierowano również do ratowników, strażaków, operatorów numeru alarmowego 112 oraz wszystkich partnerów zaangażowanych w przeprowadzenie treningu.

Jak podkreślają organizatorzy, budowanie świadomości i umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy to jeden z najważniejszych elementów zwiększania bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Każda osoba, która potrafi adekwatnie zareagować w sytuacji zagrożenia, może w przyszłości przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Idź do oryginalnego materiału