Ponad 80 mln zł na budowę obwodnic w regionie

1 rok temu
fot. UMWO

Ponad 80 mln zł. To rządowe dofinansowanie, jakie ma trafić do budżetu samorządu województwa opolskiego na budowę obwodnic. W urzędzie marszałkowskim zostały dzisiaj (21.03) podpisane umowy na przekazanie środków dla trzech inwestycji w południowej części województwa.

– Łączna wartość tych umów to 81,5 mln zł – mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Tyle strona rządowa przekazuje na realizację tych zadań. To połowa wartości kosztorysowej.

– Przed nami co najmniej dwa lata dobrych inwestycji. To wielkie przedsięwzięcie – podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

– Zdążyliśmy już przygotować dokumenty związane z opracowaniem dokumentacji dla wszystkich trzech zadań. Możemy te inwestycje rozpoczynać. Jesteśmy na etapie wniosków o decyzje środowiskowe i myślę, iż będziemy mogli już planować postępowania przetargowe. Wartość tych trzech inwestycji według szacunków sprzed dwóch lat, to 163 mln zł – informuje Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

– Złożyliśmy wnioski na trzy obwodnice: Głogówka w ciągu drogi wojewódzkiej 416, 409 w Strzeleczkach oraz Nysy – wylicza Szymon Ogłaza z zarządu województwa opolskiego.

Mimo przekazanego dofinansowania nie jest pewne, czy inwestycje obwodnicowe uda się zrealizować. Sytuacja rynkowa związana z drożyzną i inflacją może spowodować, iż kosztorysowe kwoty zadań zostaną przekroczone na tyle, iż samorządy i rząd nie będą w stanie dołożyć brakujących środków.

Rafał Weber, Andrzej Buła, Bartłomiej Horaczuk, Szymon Ogłaza:

Więcej na ten temat:

fot. UMWO
fot. UMWO

Autor: Marta Madaj/Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału