Od blisko 5 lat operują z robotem DaVinci. Mazowiecki Szpital Wojewódzki wykonał już ponad 860 zabiegów, w tym pół tysiąca z zakresu urologii, ale także - ginekologii, torakochirurgii czy chirurgii ogólnej.
Jak ocenia ordynator oddziału urologii i onkologii urologicznej oraz kierownik ośrodka medycyny małoinwazyjnej Piotr Kania, dla pacjenta to same korzyści.
- Dla pacjenta to na pewno krótszy pobyt w szpitalu, to mniejszy ból. Myślę również, iż sięgamy operacyjnie do rewirów, które były trudne do sięgnięcia laparoskopią. Techniki robotowe nam to umożliwiają. Z urologicznego podwórka dajemy radę usunąć guza nerki bez usunięcia samej nerki w coraz trudniejszych sytuacjach - mówi.
Pan Jan Marciniak z wykorzystaniem DaVinci miał usuwany nowotwór prostaty.
- To jest nie to, co było kiedyś. Tutaj to na drugi dzień człowiek staje zdrowy - mówi.
Siedlecka lecznica szkoli operatorów z całej Polski we współpracy z Międzyleskim Szpitalem Specjalistycznym w Warszawie. Ordynator tamtejszej urologii Artur Antoniewicz mówi, iż robotyka to przyszłość medycyny.
- Ten przełom już się dokonał. W Polsce pracuje ponad 60 różnego typu robotów chirurgicznych. W ostatnich pięciu latach liczba operacji robotowych na polu urologii onkologicznej w raku głównie gruczołu krokowego, nerki, również pęcherza moczowego wzrosła do stopnia, kiedy robotowych operacji jest więcej niż operacji laparoskopowych i otwartych. To jest kierunek światowy - wskazuje.
W szpitalu w Siedlcach operuje się także w zakresie ginekologii, torakochirurgii czy chorób układu pokarmowego.