Toronto być może będzie musiało zmienić sposób, w jaki próbuje poradzić sobie z rosnącym problemem szczurów.
Nowe recenzowane badanie, opublikowane w Science Advances, przyjrzało się bliżej publicznym danym dotyczącym obserwacji i inspekcji szczurów z kilkunastu miast na całym świecie w ciągu ostatnich 12 lat. Spośród 16 badanych miast, w 11 odnotowano znaczny wzrost liczby szczurów, a Toronto zajęło trzecie miejsce, ustępując jedynie Waszyngtonowi i San Francisco.
Toronto wyprzedziło choćby Nowy Jork, którego problem ze szczurami stał się tak poważny, iż w tej chwili miasto zatrudnia „szczurzego cara”.
„Nie jestem zaskoczony. Szczury są obecne w Toronto od czasów, kiedy pojawiły się tu dawno temu, czyli od połowy XIX wieku” – powiedział w rozmowie z CTV News Toronto Burton Lim, asystent kustosza ds. ssaków w Royal Ontario Museum. „Wraz ze wzrostem populacji dostępne jest więcej pożywienia. Jest to szczególny gatunek szczura (Rattus norvegicus i Rattus rattus), który po prostu dobrze sobie radzi wszędzie tam, gdzie są ludzie, więc żywi się głównie śmieciami, ale także korzysta z ładnych, ciepłych domów, w których może mieszkać”.
Częstotliwość występowania szczurów w Toronto rośnie od lat, a badania sugerują, iż miasto prawdopodobnie zobaczy więcej tych gryzoni na swoich ulicach z powodu ocieplenia temperatur i gęsto zaludnionego centrum miasta.
Alice Sinia jest entomologiem i specjalistą ds. szkodników w Orkin Canada. Mówi, iż dane podkreślają to, co firma zajmująca się zwalczaniem szkodników już zaobserwowała. Orkin Canada już od kilku lat uznawała Toronto za „najbardziej szczurzą” aglomerację w Kanadzie.
„Przez lata obserwowaliśmy stały wzrost, powiedziałbym, nienaukowej populacji gryzoni w Toronto” – powiedziała Sinia w wywiadzie dla CTV News Toronto. „Powodem, dla którego mówię, iż jest to nienaukowe, jest fakt, iż dotyczy to naszej branży, branży zwalczania szkodników strukturalnych. Otrzymujemy więcej telefonów i próśb o pomoc w zakresie zwalczania gryzoni”.
W badaniu zauważono, iż główny czynnik przyczyniający się do wzrostu liczby szczurów jest w dużej mierze związany z pogodą, ponieważ miasta z „większym wzrostem temperatury zaobserwowały większy wzrost liczby szczurów”.
Niedawna analiza przeprowadzona przez grupę badawczą non-profit Climate Central zasugerowała, iż Toronto straciło prawie dwa tygodnie mroźnych zimowych dni z powodu zmian klimatycznych w ciągu ostatniej dekady od 2014 do 2023 roku. Aby to ustalić, policzono liczbę dni powyżej zera w ciągu ostatniej dekady w porównaniu ze światem bez emisji paliw kopalnych. W skali globalnej, w recenzowanym badaniu szczurów zauważono, iż średnie tempo ocieplenia wynosiło 0,2 C na dekadę od 1975 r. I chociaż przyspiesza, to samo tempo nie jest powszechnie odczuwalne.
Sinia wyjaśnia, iż mroźna zimowa pogoda jest jak „naturalna kontrola szkodników”, zwłaszcza iż szczury nie są w stanie regulować temperatury własnego ciała i są zmuszone do poszukiwania dobrego schronienia w mroźnych warunkach. Ponieważ zimy są łagodniejsze, szczury nie muszą się ukrywać i mogą dłużej przebywać nad ziemią, aby szukać pożywienia.
„Oznacza to, iż są w stanie rozpleniać się na innych obszarach i są w stanie dłużej żerować, są w stanie rozmnażać się dłużej i są w stanie produkować więcej miotów, a to zwiększa populację” – powiedziała Sinia.
Poza ociepleniem klimatu, badanie wykazało, iż gęstość zaludnienia i urbanizacja są głównymi czynnikami wpływającymi na to, jak szczury rozwijają się w mieście. Według danych Statistics Canada, w lipcu 2024 r. populacja Toronto i okolic przekroczyła 7,1 miliona, co stanowi wzrost o prawie cztery procent w porównaniu z 2023 r.
„Wiemy, iż wzrost populacji idzie w parze z zasobami, więc kiedy jest jedzenie, szczury są w stanie rozmnażać się szybciej, ponieważ oznacza to, iż zasoby są w stanie utrzymać tę populację” – powiedziała Sinia. Wskazała również na wzmożone budownictwo w Toronto jako wylęgarnię szczurów. „Kiedy budują, muszą rozbijać glebę, ziemię, muszą zakłócać naturalny ekosystem” – dodała.
„Teraz są wypierane ze swojego naturalnego, zewnętrznego systemu. Więc gdzie się udają? Są wypychane do wnętrz, do struktur komercyjnych, więc to przemieszczenie w rzeczywistości powoduje, iż szczury mają większy kontakt z ludźmi, co oznacza, iż widzimy więcej szczurów”.
Jaki jest plan działania Toronto w sprawie szczurów?
Nowe badanie pojawiło się, gdy Rada Miasta Toronto przez cały czas szuka sposobów na zmniejszenie wzrostu populacji szczurów w mieście.
W lipcu ubiegłego roku radna Alejandra Bravo i zastępca burmistrza przedstawili wniosek o opracowanie „planu działania” w celu zmniejszenia populacji szczurów w mieście.
„Ponieważ zmiany klimatyczne, zarządzanie placami budowy, stan infrastruktury, praktyki zarządzania odpadami stałymi, utrzymanie nieruchomości i wiele innych czynników przyspieszają wzrost populacji szczurów w naszych dzielnicach, uważamy, iż nadszedł czas, aby Toronto podjęło ten krok” – napisali radni w liście do Komisji Infrastruktury i Środowiska, sugerując, aby skonsultowali się z innymi jurysdykcjami Ameryki Północnej w sprawie opracowania strategii redukcji populacji szczurów.
Na przykład Alberta jest prowincją wolną od szczurów od ponad siedmiu dekad dzięki programowi kontroli szczurów, a Ottawa niedawno złożyła wniosek o zbadanie formy kontroli urodzeń szczurów – ContraPest – która nie pozostało legalna w Kanadzie.
Rzecznik miasta Toronto powiedział, iż w tej chwili miasto stosuje różne metody w celu złagodzenia problemów związanych z gryzoniami w mieście, w tym rozpatrywanie skarg dotyczących śmieci przyciągających gryzonie do prywatnych domów, badanie inwazji szczurów, korzystanie z usług zwalczania szkodników w celu monitorowania i napełniania stacji z przynętami w obiektach miejskich oraz zlecanie Toronto Public Health rozprawienia się z gryzoniami w restauracjach i innych placówkach przewożących żywność.
„Podobnie jak w większości dużych miast, gryzonie są powszechne w Toronto. Chociaż miasto Toronto nie jest w stanie śledzić całkowitej populacji gryzoni w Toronto, gmina jest zawsze otwarta na poszukiwanie nowych sposobów poprawy usług świadczonych mieszkańcom i będzie przez cały czas udoskonalać i ulepszać swoje operacje zwalczania gryzoni” – czytamy w oświadczeniu.