Za nami pierwszy z serii koncertów X Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej ,,Sola Musica’’. Po koncercie inaugurującym prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył ,,Merentibusa” kierowniczce artystycznej Festiwalu.
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zorganizowano po raz pierwszy w 2014 roku. Jego pomysłodawcą był ks. Adam Glajcar – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, a także młodzi organiści – Monika Lipka i Karola Mróz – oraz Rada Parafialna. Idea Festiwalu to wzbogacenie letniej oferty kulturalnej miasta, przybliżanie muzyki klasycznej w całej jej różnorodności, ale i promocja młodych muzyków z Częstochowy.
Podczas koncertu inauguracyjnego ,,Poświaty’’ mogliśmy usłyszeć wokalistkę Emosę Katarzynę Uhunmwango, znaną w Częstochowie m.in. z koncertu ,,Puls”, poświęconego Halinie Poświatowskiej, zorganizowanego z okazji Dnia Samorządu w 2018 roku. Akompaniowali jej muzycy, którzy zaprezentowali grę na niecodziennych instrumentach – jednym z nich była skrzypotrąba, czyli skrzypce wzmacniające swój dźwięk przez rezonator i czary wykonane z metalu.
Koncert inaugurujący był też okazją do wyróżnienia działalności artystycznej Beaty Młynarczyk, od wielu lat związanej z częstochowską kulturą i muzyką klasyczną. Miejskie wyróżnienie ,,Merentibus” za zasługi w tej dziedzinie wręczył jej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Beata Młynarczyk jest teoretyczką muzyki, nauczycielką dyplomowaną, prelegentką, animatorką życia muzycznego w mieście i regionie. Ma szereg sukcesów pedagogicznych na koncie, wykształciła kilku laureatów krajowych olimpiad z historii muzyki, także konkursu wiedzy o Karolu Szymanowskim. W latach 2006-2011 była dyrektorką naczelną Filharmonii Częstochowskiej. Będąc na tym stanowisku, współtworzyła projekty edukacyjne, zainicjowała cykl ,,Koncertów przy świecach”, kierowała festiwalami wiolinistycznymi im. Bronisława Hubermana, festiwalem Hot Jazz Spring, organizowała kurs dyrygencki prowadzony przez Maestro Jerzego Salwarowskiego. Zorganizowała 2 tournée naszej Orkiestry Symfonicznej – w Niemczech i Holandii. Jej bardzo wszechstronna działalność została już doceniona m.in. Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego w 2018 roku oraz wyróżnieniem Zasłużony Działacz Kultury w 2004 roku.
Wszystkim koncertom będzie towarzyszyć wystawa fotografii „Niedziela na Śląskiej” Agnieszki Małasiewicz. Autorka od lat związana jest z Filharmonią Częstochowską, dla której fotografuje i komunikuje przez media społecznościowe, a przez kilka lat przygotowywała i realizowała wystawy plastyczne.
Koncerty Sola Musica odbędą się jeszcze 4, 11 i 18 sierpnia. Ich lokalizacja to – jak co roku – kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Źródło: UM Częstochowy
Autor fot.: Łukasz Kolewiński