Modernizacja energetyczna USK w Opolu będzie sfinansowana z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odbędzie się to w ramach programu „Budownictwo Energooszczędne”. Realizacją zajmie się firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. To spółka-córka Mostostalu Zabrze.
Modernizacja energetyczna USK w Opolu. Wielki remont za wielkie pieniądze
W ramach inwestycji pełną termomodernizację przejdzie ponad 20 szpitalnych obiektów. Zakres prac obejmuje:
- docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachów, przy użyciu nowoczesnych materiałów,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, w tym montaż nowych bram technicznych,
- remont balkonów i schodów zewnętrznych, wraz z instalacją nowych balustrad i powierzchni wykończeniowych z żywic odpornych na warunki atmosferyczne,
- naprawę i modernizację dachów, w tym wykonanie nowych pokryć z papy termozgrzewalnej oraz systemów odwodnienia.
Ważnym elementem prac jest wymiana instalacji odgromowych oraz modernizacja kominów i innych elementów wentylacyjnych znajdujących się na dachach budynków.

Nowoczesne instalacje energetyczne
Modernizacja energetyczna USK w Opolu obejmuje też montaż systemu zarządzania energią BMS (z ang. Building Management System). Ten umożliwia monitorowanie i kontrolę wszystkich urządzeń oraz systemów oświetleniowych, grzewczych i klimatyzacyjnych w budynku i jego otoczeniu.
Na dachach budynków oraz na skarpach w rejonie szpitala pojawią się instalacje fotowoltaiczne, o łącznej mocy ok. 568 kWp. Placówka wykorzysta całą wyprodukowaną energię na własne potrzeby.
Największy opolski szpital czeka również:
- modernizacja systemu centralnego ogrzewania i chłodzenia, w tym montaż nowych klimakonwektorów oraz regulacji instalacji grzewczych,
- wymiana całego oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne oprawy LED,
- budowa instalacji słaboprądowych i systemu monitoringu zużycia energii.
Modernizacja energetyczna USK w Opolu. „Nowe możliwości”
– Najważniejszymi efektami tej inwestycji będzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska oraz ograniczenie zużycia energii na poziomie 57 proc. Termomodernizacja przełoży się także na podniesienie komfortu leczonych u nas pacjentów i poprawę warunków pracy naszego zespołu – komentuje Dariusz Madera, dyrektor USK w Opolu.
Z kolei prof. Jacek Lipok, rektor Uniwersytetu Opolskiego argumentuje, iż modernizacja energetyczna USK w Opolu stworzy warunki do dalszego rozwoju placówki.
– To inwestycja ważna z punktu widzenia pacjentów, ale także naszych studentów z kierunku lekarskiego i innych medycznych, którzy są kształceni w szpitalu. To także zmiana wizerunkowa, co nas bardzo cieszy – stwierdził.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania