
Potwierdzono ptasią grypę u 700 martwych kur porzuconych w lesie w gminie Janowiec Kościelny (woj. warmińsko-mazurskie). Podobne przypadki porzucenia zakażonego drobiu miały miejsce w powiecie mławskim. Policja bada sprawę.
Potwierdzona ptasia grypa u martwych kur porzuconych w lesie
Blisko 700 martwych kur, porzuconych w lesie w gminie Janowiec Kościelny (woj. warmińsko-mazurskie), zostało zakażonych wirusem grypy ptaków H5N1. Potwierdziła to Inspekcja Weterynaryjna w dniu 8 kwietnia 2025 roku.
Sprawą zajmuje się policja, która prowadzi śledztwo w celu ustalenia sprawcy tego czynu.
Drób odnaleziony przez leśników pod Napierkami
Drób został odnaleziony przez leśników z Nadleśnictwa Nidzica w lesie w pobliżu miejscowości Napierki. Na miejscu znaleziono około 500 martwych kur, a w pobliżu kolejne 230 sztuk – część luzem, część w workach. Służby weterynaryjne zabezpieczyły próbki do badań, a martwy drób został zabrany do utylizacji. Miejsca, w których znaleziono ptaki, zostały zdezynfekowane.
Obecność wirusa grypy ptaków
Badania laboratoryjne przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków, a ostateczne potwierdzenie uzyskano z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, który jest krajowym laboratorium referencyjnym. Zidentyfikowano szczep H5N1, wysoce zjadliwą formę wirusa. Zakończono działania inspekcji weterynaryjnej, a wyniki badań zostały przekazane do organów ścigania.
Policja prowadzi czynności wyjaśniające, a potwierdzenie obecności wirusa może wpłynąć na klasyfikację prawną czynu. Zamiast wykroczenia polegającego na zaśmiecaniu lasu, sprawca może odpowiadać za przestępstwo związane z zagrożeniem zdrowia zwierząt, za które grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Podobne przypadki w powiecie mławskim
Podobne przypadki porzucenia zakażonego drobiu miały miejsce w powiecie mławskim. W okolicach wsi Krzywonoś znaleziono około 350 martwych kur, a w pobliżu miejscowości Wyszyny Kościelne odkryto 30 worków z padłym drobiem oraz kilkanaście sztuk luzem. W obu przypadkach badania potwierdziły obecność wirusa H5N1. O sprawie zostały poinformowane policja i prokuratura.
Grypa ptaków (avian influenza) – sytuacja w Polsce na 2025 rok
Grypa ptaków to zakaźna choroba zwierząt, która stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ptaków dzikich, jak i hodowlanych.
W Polsce w 2024 roku odnotowano 50 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w których utrzymywano ponad 3,23 mln sztuk drobiu. We wszystkich przypadkach wykryto wirus H5N1.
W 2025 roku (stan na 8 kwietnia) stwierdzono już 75 ognisk grypy ptaków na fermach przemysłowych, w których zakażonych zostało 6 486 328 sztuk drobiu. Dodatkowo w 16 hodowlach przyzagrodowych stwierdzono zakażenie u 716 ptaków. Wśród dzikich ptaków potwierdzono 60 przypadków zakażeń, z czego najwięcej dotyczyło łabędzi (43 sztuki). Pojedyncze przypadki dotyczyły również wróbli, kawek oraz sokołów.
Sytuacja lokalna – województwo mazowieckie, powiat mławski
W powiecie mławskim ostatnie ognisko grypy ptaków stwierdzono 1 kwietnia 2025 r. w miejscowości Liberadz (gmina Szreńsk). Zakażenie dotyczyło hodowli kur rzeźnych, gdzie stwierdzono zakażenie u 746 024 sztuk ptaków.
W powiecie mławskim od początku roku odnotowano 11 ognisk grypy ptaków, głównie w gminie Radzanów, a w sąsiednim powiecie żuromińskim – 10 ognisk, głównie w gminie Bieżuń. To sąsiadujące ze sobą gminy nad rzeką Wkrą.
Apel o ostrożność i przestrzeganie zasad bioasekuracji
W związku z nasilającymi się ogniskami grypy ptaków oraz nielegalnym porzucaniem zakażonego drobiu, służby weterynaryjne i porządkowe apelują o szczególną ostrożność. Ważne jest zgłaszanie podejrzanych sytuacji oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.