W niedzielę, 13 lipca, Ożenna – malownicza miejscowość położona na rubieżach powiatu jasielskiego – przeniosła się w czasie o ponad 250 lat. Wszystko za sprawą historycznego wydarzenia „Potyczki Konfederackie”, które zgromadziło tłumy mieszkańców i turystów z całej Polski.
To wyjątkowe widowisko przybliżyło historię Konfederacji Barskiej – pierwszego zbrojnego zrywu w obronie niepodległości Polski. Na uczestników czekała plenerowa wystawa, pokazy walk na szable, prezentacja strojów i uzbrojenia z epoki oraz gra terenowa „Śladami konfederatów barskich”, w której trzeba było wykazać się zdolnościami na miarę prawdziwego konfederata, takimi jak strzelanie z łuku, pisaniem gęsim piórem czy krzesanie ognia.
– W dziejach Polski zawiązywano wiele konfederacji. Niewątpliwie do historii przeszła konfederacja barska. Wielu uważa konfederatów barskich za pierwszych żołnierzy walczących o wolność i cześć Polski. Przypominamy dzisiaj fakty z historii. Mam nadzieję, iż wczujecie się Państwo w ten klimat, w tę sytuację sprzed ponad 250 lat, gdy konfederaci barscy walczyli w obronie wartości chrześcijańskich i suwerenności naszej Ojczyzny – mówił starosta jasielski Adam Pawluś.
Główną atrakcją dnia było widowisko historyczne „Bitwa pod Grabiem”, które odtworzyło starcie konfederatów dowodzonych przez Kazimierza Pułaskiego z armią carską u stóp góry Czeremcha – w miejscu, gdzie wciąż zachowały się fragmenty dawnej reduty obronnej.
Na scenie wystąpili m.in. zespół „Mali Jaślanie”, wokaliści Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz bracia Litwa z zespołu „Remix” z repertuarem patriotycznym. Imprezie towarzyszył jarmark rękodzieła i lokalnej kuchni serwowanej przez koła gospodyń wiejskich.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, przy wsparciu Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Jasielskiego i Wójta Gminy Krempna. Partnerami byli MDK Jasło i GOKiR w Krempnej.














W wydarzeniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i organizatorzy.