Sytuacja na Śląsku i Opolszczyźnie jest bardzo poważna. W związku z licznymi powodziami i podtopieniami strażacy z całej Polski spieszą z pomocą poszkodowanym. Wsparcie oferują też mieszkańcy powiatu koneckiego. Gdzie można przynosić dary dla powodzian?
We wtorek w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie miało miejsce spotkanie, w którym, na zaproszenie burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, uczestniczyli dyrektorzy placówek podległych samorządowi.
– „Prosimy Państwa, mieszkańców gminy Końskie, którzy mieliby wolę udzielić pomocy dla tych, którzy stali się ofiarami żywiołu, by do najbliższych placówek oświatowych, bądź do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej zgłaszać się z taką pomocą. Przy czym jesteśmy w kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego i mamy stamtąd przekaz taki, iż o ile coś zbierać to powinna to być woda butelkowana niegazowana, środki czystości oraz środki higieniczne, materiały do sprzątania, typu ręczniki jednorazowe i tym podobne oraz żywność, która ma długi termin przydatności do spożycia„ – mówi Obratański.
Gmina będzie codziennie odbierać dary z placówek. Zbiórka potrwa do piątku 20 września. Nie zaleca się samodzielnego dowozu darów dla powodzian, ponieważ ruch w okolicach dotkniętych powodziami jest utrudniony.
Włodarz zachęca też do wspierania finansowego gmin, które ucierpiały przez żywioł. Należy jednak być ostrożnym i upewnić się, iż numer konta należy do danej jednostki, powinno się zastosować zasadę ograniczonego zaufania do zbiórek internetowych.
– „Dzisiaj zapadła decyzja, by na najbliższej sesji Rady Miejskiej w piątek 20 września, w formie autopoprawki do budżetu, przedstawić propozycję udzielenia wsparcia dla powodzian w wysokości 100 tys. złotych. Wzywamy inne samorządy, by okazały podobną solidarność z ofiarami tej powodzi. To jest katastrofa o rozmiarach trudnych do wyobrażenia” – dodaje burmistrz.
Na terenie gminy Końskie zbiórki prowadzone są we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach.
– „Postanowiliśmy zorganizować zbiórkę dla powodzian. Ustaliliśmy, co zbieramy, jak zbieramy, gdzie te produkty będą składowane. Tutaj przed chwilą odbyło się zebranie z panem burmistrzem. Doprecyzowujemy, skoordynujemy te działania z działaniami gminy. Będziemy zbierać produkty spożywcze o długotrwałej przydatności do spożycia, wodę mineralną, środki higieniczne i środki czystości” – powiedział nam dyrektor ZPO w Kazanowie Marek Jędrasik.
Do akcji dołączył się też Zakład Doskonalenia Zawodowego przy ul. Piłsudskiego.
– „Staramy się reagować na bieżąco. Wiem, iż sytuacja u naszych zachodnich i południowych sąsiadów jest ciężka. Dlatego staramy się, mając na względzie, iż mamy tam swoich krewnych, swoich znajomych, swoich przyjaciół, wspierać wszelkie działania, które mogą im ulżyć w tym ciężkim czasie” – mówi dyrektorka ZDZ Kinga Ostrowska.
– „Na miejscu zdecydowanie potrzebne jest wszystko. Zaczynając od rzeczy, które pomogą sprzątać po tej katastrofalnej w skutkach powodzi, czyli wiadra, mopy, łopaty, gumowce, wszystkie te rzeczy, które są potrzebne do czyszczenia, czyli różnego rodzaju chemia, chemia gospodarcza, poprzez żywność, żywność taką gotową, którą można przygotować bez żadnej obróbki termicznej, którą można spożyć od razu, żywność suchą z długim terminem przydatności, artykuły dla dzieci, artykuły również dla zwierząt” – dodaje wicedyrektorka placówki Dominika Stefańczyk.
Dary można też składać w kolegiacie św. Mikołaja, gdzie akcję prowadzi lokalny Caritas oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Tam jednak zbierane są produkty higieniczne i chemia, organizatorzy proszą o nie przynoszenie żywności.
Do pomocy dla powodzian dołączyły też inne gminy. Gdzie jeszcze można przynosić rzeczy i jedzenie?
- Gmina Stąporków: remiza OSP KSRG Niekłań (18:00-20:00), Szkoła Podstawowa w Niekłaniu, Świetlica w Niekłaniu Małym (15:00-19:00)
- Gmina Ruda Maleniecka (szczegóły – 41 373 13 40): remizy jednostek OSP, Gminne Centrum Kultury w Rudzie Malenieckiej (od 7:30 do 15:30), Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej (od 7:30 do 15:30)
- Gmina Smyków: Urząd Gminy w Smykowie (od 7:30 do 15:30), remizy jednostek OSP, Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, Szkoła Podstawowa w Królewcu, Przedszkole w Smykowie – Więcej informacji pod numerami telefonu: Gmina Smyków – Karol Leśniak – 607-889-069; OSP Miedzierza – Mateusz Kuleta – 535-961-991; OSP Kozów – Paweł Tomaszewski – 665-366-712; OSP Królewiec – Jacek Kozłowski – 691-267-118; OSP Przyłogi – Robert Krakowiak – 600-899-049
- Gmina Fałków: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Fałkowie (od 7:00 do 15:00)
- Gmina Radoszyce: wszystkie placówki oświatowe (od 8:00 do 13:00) i remizy jednostek OSP (od 15:00 do 19:00)
- Gmina Gowarczów: parafia św. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie
- Gmina Słupia Konecka: Urząd Gminy w Słupi (garaż OSP Słupia), Remiza OSP Mnin, Świetlica wiejska w Pijanowie, Szkoły podstawowe w: Wólce, Pilczycy, Mninie; Osoby kontaktowe: Mateusz Zając (Słupia) 575 588 839, Karol Kowalczyk (Mnin) 609 016 429, Piotr Pałka (Pilczyca) 660 982 989, Anna Szustak (Pijanów) 533 591 683, zbiórka potrwa do czwartku
WAŻNE! Grzegorz Niewiadomski powiadomił na grupie Que Pasa Końskie o chęci pomocy w transporcie darów na Śląsk. Kontaktować się z nim można pod numerem telefonu 509 716 266. Treść ogłoszenia (pisownia oryginalna): „Witam jeżeli jest organizowana jakaś akcja pomocowa w naszym powiecie lub ze świętokrzyskiego dla powodzian z Dolnego Śląska lub Śląska i potrzebny jest transport darów ( pomorzemy i urzyczymy auta do transportu) poproszę o kontakt na priv lub pod numerem telefonu 509 716 266„