Powiat Pucki i Gmina Puck wśród najlepszych na Pomorskim Święcie Plonów!

kaszuby24.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Powiat Pucki i Gmina Puck wśród najlepszych na Pomorskim Święcie Plonów!


Tegoroczne Pomorskie Święto Plonów przyciągnęło rzesze uczestników i gości, którzy mogli cieszyć się bogactwem atrakcji i konkurencji. Główne emocje towarzyszyły rywalizacji na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najciekawszą prezentację powiatów. Wśród licznych stoisk i wydarzeń każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno miłośnicy tradycji, jak i najmłodsi, którzy mieli zapewnioną masę zabawy.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec najlepsze okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa. Ich wieniec, pełen zboża, kwiatów i płodów rolnych, zdobył pierwsze miejsce i nagrodę 3000 zł. Jury doceniło dbałość o detale i kompozycję nawiązującą do symboli religijnych, takich jak hostia czy krzyż. Drugie miejsce zajęła Halina Głowacka, a trzecie przypadło sołectwu Celbowo. Z kolei wyróżnienia trafiły m.in. do Łobzowa i Kiełpina. Każdy wieniec zachwycał, ale to dzieło KGW Grabowo oczarowało jurorów.

Nie mniej emocji wzbudził konkurs na najciekawszą prezentację powiatową, gdzie triumfował powiat bytowski. Jury oceniło stoiska pod kątem aranżacji, zaangażowania mieszkańców, a także promocji regionu i lokalnych produktów. Powiat bytowski urzekł różnorodnością, w tym zaproszeniem uczestników do wspólnego tańca, co bez wątpienia zaskarbiło sobie serca widzów i jurorów. Drugie miejsce zajął powiat starogardzki, a trzecie – pucki.

Oprócz konkursów, Pomorskie Święto Plonów oferowało warsztaty, takie jak zdobienie skóry, tkanie bransoletek czy barwienie tkanin metodami naturalnymi. Na dzieci czekały gry i zabawy, a dorośli mogli spróbować swoich sił w łucznictwie. Nie zabrakło również jarmarku produktów lokalnych, gdzie oferowano wyroby z lnu i konopi. Muzyka towarzyszyła uczestnikom przez cały weekend, a na scenie występowały m.in. Zespół Pieśni i Tańca Kociewie Retro oraz kapela kociewska Fefernuski.

Ważnym elementem wydarzenia była także polowa msza dożynkowa, która zakończyła drugi dzień obchodów. Chwilą wyjątkową był korowód z udziałem bractwa kurkowego i orkiestry, po którym tradycyjnie łamano chleb, symbolizując dostatek na nadchodzący rok.

W trakcie imprezy organizowano również akcję Pomorskie dla zdrowia, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z badań profilaktycznych, takich jak pomiar poziomu glukozy we krwi, ciśnienia czy BMI. Porad medycznych udzielali specjaliści z dziedziny kardiologii, onkologii i urologii.

Na zakończenie tegorocznych obchodów ogłoszono, iż kolejne wojewódzkie dożynki odbędą się w powiecie gdańskim, w miejscowości Pszczółki, co już teraz wzbudza zainteresowanie i oczekiwanie na nadchodzące atrakcje.

Idź do oryginalnego materiału