Kilka ciężarówek i samochód osobowy zderzyły się w tunelu pod Luboniem Małym. Ruch został całkowicie zablokowany. Jeden z pojazdów stanął w płomieniach, z kolejnego zaczął wyciekać niebezpieczny amoniak. Część kierowców została ranna – jedna osoba doznała oparzeń, dwie inne uwięzione w płonącym wraku odniosły poważne obrażenia. Brzmi dramatycznie? Tak właśnie wyglądał szczegółowo zaplanowany scenariusz dorocznych ćwiczeń ratowniczych, przeprowadzonych dziś w najdłuższym tunelu drogowym w Polsce.
Zgodnie z unijnymi dyrektywami i krajowymi przepisami, tego typu manewry muszą być realizowane regularnie – raz do roku. Ich celem jest nie tylko przetestowanie gotowości służb w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistego zagrożenia, ale przede wszystkim kompleksowe sprawdzenie procedur obowiązujących w przypadku poważnych wypadków drogowych wewnątrz obiektów tunelowych.
Około godziny 9 rano, do tunelu od strony południowej wjechała cysterna. Kierowca, jak zakładał scenariusz, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w tył ciężarówki jadącej przed nim. Siła uderzenia spowodowała, iż przyczepa ciężarówki przewróciła się i zablokowała oba pasy ruchu. Chwilę później w przeszkodę uderzył samochód osobowy, który w wyniku zderzenia zapalił się. We wraku znajdowały się dwie osoby – obie zostały ciężko ranne.
Tuż za osobówką poruszała się kolejna ciężarówka, przewożąca betonowe elementy konstrukcyjne oraz pojemnik z amoniakiem. Ten pojazd również brał udział w karambolu – w efekcie doszło do groźnego chemicznego wycieku, który znacząco utrudnił działania ratowników. Jeden z kierowców, który zatrzymał się przed miejscem wypadku i próbował samodzielnie ugasić płonące auto przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego, doznał lekkich oparzeń.
W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach i w tunelach. Na miejscu obecni byli strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz jednostki z Suchej Beskidzkiej, Myślenic, Nowego Targu i Rabki-Zdroju. Policję reprezentowała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz funkcjonariusze z powiatów: suskiego, myślenickiego, nowotarskiego i limanowskiego. Do działań dołączyło również pogotowie ratunkowe, pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem oraz przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.




























fot. Małopolska Policja