Poznaliśmy nagrodzonych honorowymi statuetkami Stukot’56 [zdjęcia]

1 rok temu

Nagroda STUKOT ‘56 została ustanowiona w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku w pierwszym zrywie wolności przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

Nagroda Stukot’56

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Grupa MTP zorganizowali drugą edycję Gali Nagrody Stukot’56 – odgłosy Czerwca. Nazwa nawołuje do dźwięku drewnianych chodaków, w jakich robotnicy i robotnice wyszli 28 czerwca 1956 roku na ulicę z protestami.

Podczas tegorocznej uroczystości wręczone zostały honorowe statuetki w trzech kategoriach: „O Boga”, „Za wolność”, „Za prawo i chleb”. Nagrody te przyznawane za walkę o swobodę wyznaniową, za walkę o wolność oraz za zasługi w walce o godność potrzebujących.

W tym roku nagrodę dostali, Fundacja Orszak Trzech Króli, Zenon Wechmann, a także Hospicjum Palium.

Fot. Ł. Gdak

Walczący od lat

Zenon Wechmann jest przewodniczącym Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolski i Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dodatkowo był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

– Jest przykładem niezłomnej postawy będącej wypełnieniem ideałów wolności, o które włączyli robotnicy Poznańskiego Czerwca 1956 – podała kapituła w uzasadnieniu.

Hospicjum Palium, które dostało nagrodę w kategorii „Za prawo i chleb”, zostało założone w 1996 r. przez profesora Jacka Łuczaka.

– W drugiej połowie XX w. opieka paliatywna, hospicyjna powróciła do holistycznej całościowej troski o człowieka. Stawiając człowieka centrum działań medycyny – z takimi słowami wręczono nagrodę dla Hospicjum Palium.

Jak podkreślili organizatorzy, w taki sposób chcą uhonorować cały system opieki paliatywnej zapoczątkowany przez profesora Łuczaka.

Wystawa zdjęć

Oprócz Gali Nagrody Stukot’56 organizatorzy otworzyli wystawę „Monumentalna architektura Targu Poznańskiego w fotografii Romana Stefana Ulatowskiego”. Składa się ona z unikatowych zdjęć znajdujących się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Czytaj także: Poznaliśmy laureatów 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału