POZNAŃ: Festiwal Tradycji Poznańskich i 29. Święto Bamberskie 2024 – Barwny korowód [ZDJĘCIA, FILM]

4 miesięcy temu

Od 31 lipca do 4 sierpnia w Poznaniu odbywał się Festiwal Tradycji Poznańskich zakończony Świętem Bamberskim. Spotkania dotyczące kulinariów i mody, warsztaty, koncerty, spektakle – to wszystko przygotowano dla na mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski podczas wydarzenia promującego dziedzictwo regionu.

Szeroki wachlarz atrakcji czekał na poznaniaków i poznanianki w środę, piątek i sobotę, jednak to niedziela była dniem finału festiwalu, podczas którego odbyło się 29. Święto Bamberskie.

Fot. Przemysław Łukaszyk

Tradycja w kulinarnym, artystycznym i modowym spojrzeniu

Festiwal rozpoczął się od dyskusji o dziedzictwie kulinarnym Wielkopolski. Odbyła się ona w środę, 31 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Raczyńskich. W rozmowie udział wzięli : działaczka i przedsiębiorczyni Joanna Ochniak, restaurator Marcin Sadowski, popularyzator kulinarny i impresario Wojciech Lewandowski oraz kucharz ceniący polską sztukę przyrządzania potraw, Maciej Nowicki. Dyskusję poprowadziła redaktorka „Gazety Wyborczej”, Małgorzata Muraszko.

W piątek, 2 sierpnia o godzinie 18.00 Urban Sketchers Poland zapewnił kreatywnie spędzony czas. Uczestnicy i uczestniczki spotkania mieli okazję wspólnie malować i szkicować Ratusz oraz staromiejskie kamienice wzorem mistrza Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie odbyło się w tym samym miejscu, w którym tworzył malarz, czyli na Wzgórzu Przemysła.

Stary Rynek, a dokładnie plac przy domkach budniczych był miejscem, w którym odbyły się pokazy mody inspirowanej architekturą Poznania. W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 20.00 publiczność miała okazję zobaczyć dwie kolekcje. „Present Collection” skupia się wokół współczesnej architektury stolicy Wielkopolski, natomiast „Past „db & R” Collection” nawiązuje do domków budniczych, Ratusza oraz kamienic Starego Rynku.

Atrakcje dla najmłodszych

W ramach sobotnich atrakcji w Muzeum Historii Miasta Poznania odbyły się warsztaty dla rodzin, podczas których uczestnicy i uczestniczki poznali dwie legendy związane ze stolicą Wielkopolski. Jak podają organizatorzy, „Trzej bracia, dwa koziołki” pozwoliły dzieciom uwolnić kreatywność i poznać bliżej lokalne dziedzictwo. Zajęcia, rozpoczęły się o godzinie 10.30, i były skierowane do osób w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami.

Najmłodsi poznaniacy i poznanianki mogli skorzystać z festiwalowych atrakcji również na ulicy Quadro. O godzinie 16.00 odbył się spektakl „O królu kruków” w wykonaniu teatru Mozaika. W tej samej lokalizacji o godzinie 17.30 na dzieci czekał „Taniec Koziołków”, czyli warsztat, który przeniósł ich w świat legendy i pozwolł wspólnie stworzyć choreografię. Zajęcia były skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.

O godzinie 18.30 odbyło się spotkanie „Jesteś u siebie, czyli gdzie?” skierowane do młodzieży. Była to okazja do przekazania przez młodych ludzi tego, jak widzą przestrzeń miejską i czego im w niej brakuje.

Święto Bamberskie

19. Święto Bamberskie „Poznanie” rozpoczęło się w niedzielę o godzinie 14.00 przejściem korowodu ulicami Poznania. Trasa barwnego przemarszu rozpoczęła się na ul. Mostowej. Następnie prowadziła przez Chwaliszewo, ul. Wielką, Stary Rynek, ul. Wodną, plac Kolegiacki. Korowód zakończył się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

O godzinie 15.00 to właśnie dziedziniec urzędu gościć festiwalowe rozrywki. W tym miejscu koncert zagrała Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, wystąpił też Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy oraz odbyło się widowisko „Z Kolbergiem w Poznaniu”. Dla najmłodszych przygotowano zagrodę bamberską oraz animacje. Festiwal zakończy się koncertem zespołu Rock&Fire, który rozpocznie się o godzinie 18.00.

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie to wydarzenie, którego celem jest m.in. pokazanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta czy zaprezentowanie działań instytucji i organizacji pielęgnujących tradycje i zwyczaje stolicy Wielkopolski. Wszystkie atrakcje w ramach wydarzenia były darmowe.

AG /poznan.pl/

Idź do oryginalnego materiału