Obchody rocznicowe trwały już od rana, jednak tradycyjnie, na koniec dnia, główne uroczystości odbyły się przy pomniku poświęconym wydarzeniom z 28 czerwca 1956 roku.
O godzinie 18:30 w mieście zawyły syreny alarmowe, a następnie odśpiewano hymn Polski.
Hołd bohaterom robotniczego zrywu oddali przedstawiciele władz miasta, regionu, powiatu, województwa, a także władzy centralnej, służb mundurowych, harcerzy oraz samych mieszkańców. Nie zabrakło także kombatantów i ich rodzin.
Prezydent Jacek Jaśkowiak zwrócił się do uczestników Poznańskiego Czerwca dziękując im za ich odwagę i determinację, dzięki którym wpłynęli na bieg historii powojennej Polski.
„Zryw z 1956 roku nie wywrócił komunizmu w Polsce i w Europie, to oczywiste. ale gdyby nie on, to nieludzki system trwałby dłużej i byłby jeszcze okrutniejszy. Polskie powojenne miesiące – poznański czerwiec, marzec 1968 roku, grudzień ’70, sierpień ’80 – kruszyły totalitarną skałę, krok po kroku powiększając przestrzenie wolności. Zatem jeżeli dzisiaj czujemy się wolni, to również dzięki Wam.” – stwierdził Jacek Jaśkowiak
Podczas uroczystości przypominano nie tylko o samej historii i przebiegu wydarzeń, ale także o wartościach, o jakie walczyli poznaniacy. Wręczono także medale Pro Patria. Zaszczytne wyróżnienia otrzymali: Zenon Biegański, Antoni Godziewski, Eugenia Kulas i Kinga Przyborowska.