POZNAŃ: Pomoc osobom w kryzysie bezdomności

10 miesięcy temu

Wspólnie pomagamy osobom w kryzysie bezdomności

W Poznaniu zidentyfikowanych jest około 130 miejsc niemieszkalnych, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Przez cały rok są one regularnie monitorowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W okresie jesienno-zimowym będą one częściej wizytowane.




– Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie – mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR w Poznaniu.

Mobilny Punkt Wsparcia

Od 2 listopada w ramach programu „Mobilny Punkt Wsparcia”, finansowanego przez Miasto Poznań, przy ulicy Dworcowej 1 (na wysokości Dworca Letniego) wydawane są posiłki.

Poza tym potrzebujący mogą tutaj uzyskać porady socjalne, otrzymać środki ochrony osobistej i higieny oraz ciepłą odzież. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 17-19.

Dodatkowo w poniedziałki, środy i piątki można tutaj otrzymać pomoc przedmedyczną, którą zapewnia obsada ambulansu Fundacji Akceptacja.

Program „Mobilny Punkt Wsparcia” realizują stowarzyszenia – Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń.

Przypomnijmy, iż mobilny ambulans posiada także Caritas. Przez cały rok, zwykle raz w tygodniu, pojawia się on przy ogrzewalni lub jednej z jadłodajni.

Schronienie pod dachem

Podczas objazdów miejsc niemieszkalnych – pustostanów, szałasów, opuszczonych altan na działkach czy bunkrów – pracownicy socjalni z Działu Pomocy Osobom Bezdomnym informują o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać osoby w kryzysie bezdomności: wskazują z gdzie można uzyskać pomoc medyczną, zachęcają do pobytu w placówce.

Wsparcie osób w kryzysie bezdomności dostosowane jest do ich indywidualnych potrzeb. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej mogą liczyć na pomoc dzienną, nocną i całodobową, świadczenia pieniężne i niepieniężne (np. odzież, leki), prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Podczas objazdów miejsc niemieszkalnych pracownicy socjalni namawiają osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania z oferty miasta – mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym.

Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami, w tym 30 z usługami opiekuńczymi. Kilkadziesiąt osób znajdzie schronienie w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki.

Jadłodajnie dla potrzebujących

Ciepły posiłek można otrzymać za darmo również w jednej z czterech jadłodajni. Prowadzą je urszulanki, albertynki, franciszkanki i elżbietanki. Każdego dnia siostry wydają około 800 posiłków.

Jadłodajnie prowadzone przez zgromadzenia sióstr zakonnych wydają bezpłatne posiłki w następujących godzinach:

  • Ściegiennego 133: poniedziałek – piątek w godz. 10-12; sobota w godz. 10-11.30; wydawanie kanapek poniedziałek – piątek o godz. 17.30
  • Taczaka 7: poniedziałek – sobota w godz. 10-11.30 oraz w godz. 15.30-16.15
  • Niegolewskich 23; poniedziałek – sobota w godz. 11-12
  • Łąkowa 4; poniedziałek – sobota w godz. 10-12.

Liczba bezdomnych

Ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności zostało przeprowadzone przez ministerstwo w 2019 r. Z zebranych wtedy danych wynikało, iż na terenie Poznania przebywało 1030 osób. Pewien pogląd na tę kwestię daje liczba osób, które skorzystały z pomocy MOPR. W 2022 roku było ich 1432, 603 osobom wskazano miejsce schronienia w placówce, 769 zostało przyjętych do ogrzewalni, w 953 przypadkach ustalono uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zadzwoń! Pomożemy

  • Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR – telefon: 61 878 17 89; mail: [email protected]; formularz zgłoszeniowy na stronie mopr.poznan.pl

Punkt Obsługi Klienta, ulica Gronowa 22 czynny:

poniedziałek w godz. 7.30-10.30 oraz 11-16;

wtorek-czwartek w godz. 7.30-10.30 oraz 11-15.30;

w piątek 7.30-9.30 oraz 10-15.

  • Straż Miejska – telefon: 986.
  • Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) – telefony: 509 111 508; 516 183 943

Idź do oryginalnego materiału