Wyróżnienie ogłoszono podczas kongresu Velo-city, odbywającego się w Gdańsku – najważniejszego w Europie wydarzenia poświęconego mobilności rowerowej.
– Już nie tylko mieszkańcy, turyści i rowerzyści doceniają mosty Berdychowskie, tłumnie odwiedzając ten obiekt. Nagroda przyznana przez Europejską Federację Cyklistów pokazuje, iż stworzyliśmy coś nie tylko wyjątkowego wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalnego – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Mosty Berdychowskie, otwarte w lutym tego roku, łączą rejon Starego Rynku z terenami rekreacyjnymi nad Wartą, stanowiąc istotny element rowerowej sieci miasta. Nowa infrastruktura obejmuje dwa niezależne przęsła: 165-metrowy most nad rzeką Wartą i 117-metrowy nad Kanałem Ulgi. Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania odnotowano ponad 50 tysięcy przejazdów rowerowych – to średnio ponad 1,6 tysiąca dziennie.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu nagrody, projekt mostów stanowi „nowy punkt zwrotny w mobilności miejskiej”, oferując mieszkańcom i gościom wygodny, bezpieczny i estetyczny sposób poruszania się między centrum a terenami zielonymi.
Poznań nie był jedynym wyróżnionym. Nagrody Europejskiej Federacji Cyklistów trafiły także do:
aplikacji CycleRap firmy iRAP (kategoria: bezpieczeństwo drogowe),
miasta Sztokholm (kategoria: poprawa komunikacji rowerowej),
programu środowiskowego ONZ, UN-Habitat i WHO (kategoria: najlepsza inicjatywa mobilnościowa),
miasta Gdańsk (nagroda specjalna).
Dodatkowym sukcesem Poznania było wysokie miejsce w ogłoszonych równolegle wynikach ogólnopolskiego Badania Klimatu Rowerowego. Miasto zajęło drugie miejsce w dwóch kategoriach wśród miast powyżej 200 tys. mieszkańców: za najlepszy klimat rowerowy oraz za największe zaangażowanie mieszkańców w badanie.
Badanie przeprowadziła Polska Unia Mobilności Aktywnej – członek ECF – na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez mieszkańców zainteresowanych oceną jakości i komfortu jazdy rowerem w swoim mieście.
