W ramach odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Etnicznej – ETHNO PORT 2024, w sobotę, 22 czerwca br., w Park Adama Mickiewicza, odbył się wyjątkowy koncert zespołu ABAIM (Mauritius).
Pełna pozytywnej erergi muzyka prosto z wyspy Mauritius oczarowała poznańską publiczność. Muzycy ABAIM zachwycili brzmieniem uczestników sobotniego koncertu w Poznaniu, był wspólny tanieć, śpiew i olbrzymie brawa dla artystów. – MuzycznaPolska,pl
Fot. Maciej Kasprzak Wielkopolskamagazyn.pl
Ethno Port to odbywające się od 16 latnajwiększe święto muzyki etnicznej w Poznaniu. W tym roku mogliśmy poznać muzykę i tradycje z takich państw jak: Mongolia, Korea Południowa, Mauritius, Indie, RPA, Palestyna i Gruzja. Nie brakowało też rodzimych kapel i formacji wielonarodowych z Europy. Odbyły się koncerty premierowe w wykonaniu powołanych przez Zamek Chóru Skovoroda i kolektywu Common Routes. Organizatorzy festiwalu stworzyli możliwość do wsłuchiwania się w muzykę świata i płynące z niej tradycje, poszanowania wolności i odrębności różnych kultur. Ich bliższe poznawanie umożliwiło również wiele wydarzeń towarzyszących, oferujących wspólną zabawę, ale też refleksję nad obecną sytuacją w różnych częściach świata.
Festiwal Ethno Port to wyjątkowe wydarzenie, które wsłuchuje się w świat oraz pozwala odkrywać muzykę i tradycje różnych jego regionów. Główną ideą festiwalu jest poznawanie różnorodności artystycznej oraz budowanie otwartości na niezwykłość i oryginalność brzmień wielu twórców.
Festiwal przyciąga zarówno miłośników szeroko pojętej muzyki etnicznej, jak i osoby zainteresowane kulturą i sztuką ludową. To miejsce wymiany doświadczeń i nawiązywania międzynarodowej współpracy, niesamowita okazja do poznawania tradycji muzycznych, nowych dźwięków, głosów i instrumentów.
Wartości, do jakich się odwołujemy to poszanowanie wolności i odrębności poszczególnych kultur oraz podziw dla muzyków z różnych stron świata, którzy konsekwentnie odwołują się do własnych korzeni. Każda edycja festiwalu, to również możliwość skomentowania aktualnych wydarzeń, próba odpowiedzi na otaczające nas zło. Poszukujemy ich, posługując się, między innymi uniwersalnym językiem muzyki.
Podczas szesnastu minionych edycji na scenach Ethno Port wystąpili między innymi artystki i artyści prezentujący muzykę z:
Albanii, Algierii, Armenii, Belgii, Belize, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Chin, Czech, DR Konga, Estonii, Etiopii, Finlandii, Francji, Grecji, Gwinei, Hiszpanii, Holandii, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Jamajki, Jemenu, Jordanii, Kolumbii, Komorów (FR), Libanu, Macedonii, Madagaskaru, Mali, Maroka, Mauretanii, Meksyku, Mongolii, Niemiec, Pakistanu, Palestyny, Peru, Portugalii, Republiki Korei, Reunionu (FR), RPA, Rumunii, Senegalu, Serbii, Słowacji, Tunezji, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wysp Zielonego Przylądka.