Poznańskie dzielnice – Dębiec

1 rok temu

Dębiec to dzielnica położona w zachodniej części Poznania. Choć ma wiele do zaoferowania, niestety, często jest kojarzona jako miejsce niebezpieczne. Czy to prawda? Absolutnie nie. W rankingach poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Dębiec plasuje się w czołówce. Być może wpływ na postrzeganie Dębca jako niebezpiecznej dzielnicy miało powiedzenie „każdy z Dębca to przestępca”.

Bo rzeczywiście, dawniej była to dzielnica, w której rządziła siła, agresja i bunt społeczny. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku przestępczość na Dębcu była jedną z największych w kraju. Wystarczy wspomnieć, iż szkoła podstawowa nr 79 przy ulicy Jesionowej była uznawana za najgorszą szkołę w Polsce. To już jednak przeszłość, a wspomniane powiedzenie nie ma już dzisiaj nic wspólnego z rzeczywistością.

Ludzie są tu życzliwi i pomagają sobie nawzajem. Jest dużo zieleni, a dzielnica cieszy się również uznaniem u deweloperów.

Historia

Dębiec ma swoje korzenie w XVII/XVIII wieku, kiedy to Michał Czenpiński wziął w dzierżawę północne tereny, które kiedyś należały do Lubonia. Wybudował tam folwark, który nazwano Dębczenem, Dąbczynem lub Dębcem. Sprowadził on do folwarku zarówno polskich chłopów, jak i rolników z Bambergu. Dzięki ich pracy powstały parterowe chaty pokryte gontem oraz drewniane budynki gospodarcze. Pola uprawne rozciągały się na zachód w stronę Świerczewa i na wschód w kierunku Dębiny i rzeki Warty. W roku 1819 Dębiec liczył 175 mieszkańców.

Wielki pożar w 1876 roku strawił większość budynków w Dębcu, ale potomkowie bamberskich osadników nie poddali się i wybudowali nowe, murowane domy, które przetrwały do dzisiaj.

W czasach Wielkiego Księstwa Poznańskiego Dębiec był ulubionym miejscem relaksu i wypoczynku dla poznaniaków. Mieszkańcy chętnie udawali się do Lasu Dębińskiego na konne przejażdżki. Sam Wilhelm I, przyszły cesarz niemiecki, wyprawiał się tam na wypoczynek z Elizą Radziwiłłówną.

Dębiec skrywa wiele fascynujących historii, które pozwalają nam odkryć bogate dziedzictwo tej dzielnicy. Nie tylko wielkie postacie, takie jak cesarz Wilhelm I, zostawiały swoje ślady na Dębcu, ale również pokolenia poznaniaków, którzy cieszyli się relaksem nad Wartą.

Kolebka Lecha Poznań

To właśnie tutaj swoje korzenie ma Lech Poznań, który przez wiele lat na Dębcu rozgrywał mecze i był nazywany „dębiecką drużyną”. Tu narodziła się legenda wielkiego Lecha i stadionu na Dębcu, która miała swój początek w latach czterdziestych XX wieku. Dziś poznański Lech jest dumą całej Wielkopolski, a ma swoich kibiców w całej Polsce, a choćby poza jej granicami.

W XIX wieku wybudowano na Dębcu linię kolejową prowadzącą do Wrocławia i drugą do Kluczborka. W tym okresie zbudowano również dom gminny, szkołę i kuźnię. Przed 1918 rokiem powstała Kolonia robotników kolejowych.

Oficjalne przyłączenie Dębca do Poznania miało miejsce w 1925 roku, co przyniosło mieszkańcom dostęp do gazu, prądu elektrycznego i kanalizacji – wydłużono także linię tramwajową.

W latach 30. XX wieku na Dębcu powstał kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy przy ulicy Czechosłowackiej oraz nowa szkoła. Po zakończeniu II wojny światowej Zakłady im. Hipolita Cegielskiego zdecydowały o budowie dużego osiedla mieszkaniowego dla swoich pracowników na terenie Dębca. Osiedle do 1951 roku było projektowane przez Zakład Osiedli Robotniczych Jana Cieślińskiego, a później przez Miastoprojekt. Budowla trwała od 1948 do 1967 roku i w tym czasie powstały mieszkania dla 4900 rodzin. W czasie budowy wprowadzono nowe technologie, eliminując tradycyjne przenoszenie cegieł przez koźlarzy.

Dębiec dzisiaj

Dziś Dębiec to pełna życia dzielnica Poznania, z dobrze rozwiniętą komunikacją publiczną. Znajdują się tu pętle tramwajowe i autobusowe, które zapewniają mieszkańcom wygodny dostęp do różnych części miasta.

Między ulicami Dolna Wilda i Orzechową znajduje się Park Bambrów Poznańskich, który powstał w 2019 roku. Jest to miejsce do rekreacji, spaceru i odpoczynku.

Doskonałym miejscem na nieco dłuższe spacery dla mieszkańców Dębca jest Las Dębiński, czyli zwarty kompleks leśny o powierzchni 261 ha, potocznie zwany Dębiną, który ciągnie się wzdłuż lewego brzegu Warty na długości ponad 4 km.

Wygodne zakupy zapewnia mieszkańcom Dębca dwupoziomowe centrum handlowe Galeria Dębiec, która znajduje się przy ulicy 28 Czerwca 1956, w niewielkiej odległości od autostrady A2. Bliskość autostrady sprawia również, iż mieszkańcy, którzy wybierają się na wakacyjny wyjazd, mogą bardzo gwałtownie wyjechać z Poznania bez konieczności przedzierania się przez centrum miasta.

Dębiec to dzielnica, która ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem historii, jak i współczesności. To miejsce, które warto poznać i docenić, niezależnie od niesłusznych stereotypów.

Podobne artykuły:

Idź do oryginalnego materiału