

Samorządy, instytucje publiczne, a także wspólnoty mieszkaniowe i energetyczne mogą ubiegać się o pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. To pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy, będące w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego. Mogą one zostać przeznaczone na projekty przyczyniające się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano dziś spotkanie dla samorządowców, w trakcie którego przedstawiono szczegóły programu. Dodatkowo umowę na pożyczkę w wysokości ponad 10 milionów złotych podpisało miasto Opole.
– Krajowy Plan Odbudowy został zaprojektowany dla wspierania gospodarki europejskiej w covidzie i po covidzie, dlatego umożliwia on refinansowanie inwestycji, które już zostały zakończone. Chodziło o to, aby miasta, samorządy i firmy mogły już pracować i inwestować w oczekiwaniu, iż te inwestycje będą później zrefinansowane na bardzo atrakcyjnych warunkach. To się teraz właśnie dzieje. Refinansowanie inwestycji na tak atrakcyjnych warunkach – z zerowym oprocentowaniem, z możliwością umorzenia kapitału – zwalnia środki finansowe i daje zdolność do zaciągania dalszych pożyczek na inne inwestycje – wyjaśnia Mateusz Szczurek, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Otwarta jest także droga dla nowych inwestycji – transport kolejowy, transport publiczny, w szczególności ten niskoemisyjny, gospodarka wodna, ścieżki rowerowe. Mamy nadzieję, iż wiele z nich powstanie dzięki tym pożyczkom. Pierwsza zasada, jaka obowiązuje to nieczynienie szkody środowisku. Druga zasada jest taka, iż musi dotyczyć miasta albo miejskiego obszaru funkcjonalnego. W województwie opolskim to nie jest specjalny problem, bo niemal całe województwo jest takim obszarem funkcjonalnym. Warunki są bardzo atrakcyjne, o ile projekt nie przynosić zysków, to oprocentowanie jest zerowe z możliwością umorzenia części kapitału. o ile to jest quasi komercyjny projekt, tak często jest w przypadku gospodarki komunalnej, wtedy to oprocentowanie jest trochę wyższe. Samorządy muszą się śpieszyć, po im szybciej aplikują i podpiszą umowy, tym pewniejszy będzie dostęp do tych środków – dodaje Szczurek.
– Dostajemy pieniądze na już zrealizowane zadania, które mieszczą się w ramach tak zwanej zielonej transformacji miast. W przypadku Opola i podpisanej dziś umowy mówimy o Placu Kory. Posadziliśmy tam kilkadziesiąt platanów, wiele różnych traw, odnowiliśmy powierzchnię. Powstały również miejsca, w których mogą bawić się dzieci. Zarówno mieszkańcy miasta, jak i nasi goście chętnie z tego miejsca korzystają. Mamy również kolejne umowy podpisane na prawie 9 mionów złotych. Dotyczą one ścieżek rowerowych i tężni na Malince. Chcielibyśmy skorzystać z tego instrumentu na rewitalizację byłego stadionu przy ul. Oleskiej, ale jeszcze nie wiadomo, czy będzie taka możliwość – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
– Mamy kilka zadań, które chcielibyśmy zrealizować i być może program pożyczkowy okaże się pomocny w tym wypadku. Przykładem może być tu park przy Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, w którym mogłyby powstać ścieżki pieszo-rowerowe i oświetlenie. Poza tym mamy taką charakterystyczną drogę „na grobli”, która też ma służyć jako ścieżka pieszo-rowerowa, łącząca ścieżkę przy drodze wojewódzkiej, aby utworzyć taką 3-4 kilometrową pętlę. Oczywiście pożyczka jest pożyczką, ale warunki w miarę korzystne. Analizuję i słucham – informuje Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa.
– Zależy mi na zapoznaniu się z warunkami programu. Myślę, iż kilka zadań, które Powiat Strzelecki ma w planie w kwestii termomodernizacji i uzyskania efektu energetycznego, wpisałoby się w te założenia. Czas nagli. Póki co środki są, ale w związku z sytuacją geopolityczną mogą zostać przesunięte na inne cele, jak na przykład obronność – podkreśla Janusz Żyłka, członek zarządu powiatu strzeleckiego.
W ramach pożyczki wspierającej zieloną transformację miast Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje łączną kwotą czterdziestu miliardów złotych.
Mateusz Szczurek, Arkadiusz Wiśniewski:
Dłuższa relacja:
Mateusz Szczurek, Arkadiusz Wiśniewski, Janusz Wójcik, Janusz Żyłka:

autor: Anna Kurc