Badanie przeprowadzone na 80 000 osób w Wielkiej Brytanii dowodzi, iż aby zredukować ryzyko chorób serca, ludzie powinni aktywnie się ruszać w czasie swojej pracy.
W związku z rosnącym trendem walki z siedzącym trybem życia, wiele firm i influencerów zachwala korzyści płynące z pracy w pozycji stojącej. Specjaliści z obszaru prewencji i higieny pracy oraz trendsetterzy wskazują na firmy, które zrezygnowały z tradycyjnych biurek na rzecz mechanicznie regulowanych, a choćby pracowników zdalnych, którzy przystosowują swoje domowe miejsca pracy do nowych trendów. Santiago González, Prezes AEPSAL, jednak podkreśla, iż różnego rodzaju biurka powinny być wybierane z uwzględnieniem funkcjonalności, a nie cenę czy estetykę.
Natomiast dwa niedawno opublikowane badania sugerują, iż praca na stojąco nie wpływa znacząco na zdrowie układu krążenia oraz nie rekompensuje szkodliwych skutków siedzącego trybu życia. Wyniki tych badań opublikowane zostały odpowiednio w “Circulation” oraz “International Journal of Epidemiology”. Zwracają one uwagę, iż dłuższa praca w pozycji stojącej może zwiększać ryzyko np. powstania żylaków czy zakrzepów.
Rzeczoznawcy tacy jak Matthew N. Ahmadi z University of Sydney czy Luis Rodríguez Padial, kierownik działy kardiologicznego Hospital University Toledo i prezes SEC, zgadzają się co do tego, iż praca na stojąco ma niewielki wpływ na poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego.
Na podstawie tych wniosków Matthew N. Ahmadi, podkreśla, iż istotne jest wprowadzenie do trybu pracy codziennego ruchu. Badacz ten podziela opinie opisaną w innym badaniu, gdzie zaleca się krótkie jednominutowe ćwiczenia w trakcie całego dnia pracy, które mogą zdecydowanie wpłynąć na zdrowie osób prowadzących siedzący tryb życia.
Zarówno Ahmadi jak i Rodríguez Padial oraz AEPSAL sugerują wprowadzanie do pracy na stojąco różnych form ruchu: spacerów w trakcie rozmów telefonicznych, korzystanie z schodów, chodzenie na palcach, przenoszenie ciężaru ciała między nogami i inne ruchy, które aktywizują mięśnie.