Nieczęsto zdarza się, aby natura sama odsłaniała przed nami tajemnice odległej przeszłości. A jednak właśnie tak stało się nad Bałtykiem, gdzie po ostatnich sztormach w gliniastej bryle odłamanej od klifu odnaleziono prawdziwe arcydzieło metalurgii sprzed ponad 2500 lat!
Dzisiaj w godzinach popołudniowych na plaży w naszym regionie pan Jacek Ukowski i pani Katarzyna Herdzik dokonali niezwykłego odkrycia, a mianowicie bogato ornamentowanego sztyletu prawdopodobnie z okresu halsztackiego (800-450 p.n.e). O znalezisku natychmiast powiadomili dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, który udał się na miejsce, by ocenić i zabezpieczyć artefakt.
Sztylet zachował się w doskonałym stanie, co czyni go jednym z najcenniejszych znalezisk tego typu w Polsce. Ostrze pokrywają linearne półksiężyce oraz krzyże przypominające gwiazdy. Pośrodku klingi biegnie zdobienie być może symbolizujące konstelacje, a całość uzupełniają ukośne linie. Rękojeść zakończona jest spiczastą główką i zdobiona naprzemiennym ornamentem schodzącym aż do ostrza. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie do czego służył ten sztylet. Dekoracje na powierzchni mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym i sugerować, iż sztylet miał znaczenie rytualne. Mógł również być na wyposażeniu bogatego wojownika. Sztylet ten bez wątpienia jest prawdziwym dziełem sztuki epoki brązu i wysokiego poziomu metalurgii. Być może jest importem z czasów epoki brązu i odlany został w jednym z warsztatów na południu Europy.
Odkrycie tego sztyletu jest też świadectwem na temat niezwykłej historii regionu i Pomorza Zachodniego na przestrzeni tysięcy lat. W przyszłości eksperci przeprowadzą analizy metalurgiczne, które pozwolą określić skład stopu i technikę jego wykonania. Ponadto zostaną przeprowadzone badania śladów zużycia, które mogą dostarczyć informacji na temat sposobu użytkowania broni. Te analizy pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy sztylet rzeczywiście był używany w walce, czy też pełnił funkcję rytualną.
– Nie spodziewałam się, iż dokonam tak wielkiego odkrycia, ale w momencie, gdy zobaczyłam ten przedmiot, od razu wiedziałam, iż może być to coś cennego – mówi Katarzyna Herdzik nie kryjąc swojej euforii i dumy z odkrycia.
Również pan Jacek Ukowski nie ukrywa zadowolenia. Dla niego to kolejne ważne znalezisko w karierze. Przypomnijmy, iż wcześniej natrafił m.in. na średniowieczną bullę papieską Klemensa VI. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej składa serdeczne podziękowania panu Jackowi Żukowskiemu i pani Katarzynie Herdzik za ich czujność oraz szybką reakcję. Dzięki ich natychmiastowemu zgłoszeniu udało się odpowiednio zabezpieczyć i ocalić to niezwykłe znalezisko dla przyszłych pokoleń. Ich postawa stanowi wzór odpowiedzialnego podejścia do dziedzictwa kulturowego i ochrony zabytków.