
Podzieliła się ona swoimi doświadczeniami dotyczącymi tworzenia i funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej w regionie. Opowiedziała o pracownikach ZAZ-u w Suchowoli, którzy – gdy otrzymali swoje pierwsze pieniądze za pracę – nie mogli uwierzyć, iż mogą je rozdysponować wedle własnych upodobań.
– I zapewnianie im tej sprawczości jest właśnie jednym z naszych priorytetów – dać pracę, opiekować się, wspomagać. My, jako Zarząd Województwa Podlaskiego, zawsze będziemy wspierali te cele – zapewniła.
Szansa na zdobycie dobrego pracownika
Organizatorami spotkania był Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku i Podlaski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, jako o „szansie na wzbogacenie zespołu w unikalne kompetencje, budowanie pozytywnego wizerunku formy i zaangażowanie społeczne”, mówiła Urszula Kierznowska, dyrektor oddziału podlaskiego Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
– Celem dzisiejszej konferencji jest nie tylko przybliżenie aktualnych zagadnień prawnych, ale również praktycznych aspektów związanych z tworzeniem miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno w kontekście przepisów prawa, jak i realnych doświadczeń pracodawców i organizacji – zaznaczyła.
Najważniejszy jest człowiek
List od Marcina Staneckiego, Głównego Inspektora Pracy, odczytał Karol Łapiński, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy. Napisano w nim, iż osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności podlegają tym samym zasadom w zakresie podejmowania pracy, jak każda inna osoba ubiegająca się o zatrudnienie i w związku z tym powinny być równo traktowane. Jednocześnie główny inspektor przypomniał, iż są różne formy ulg i zachęt dla pracodawców.
– Wierzę, iż dzięki skutecznej i dobrej współpracy możemy uczynić wiele dobra dla osób z niepełnosprawnościami – zaznaczył.
Źródło: Urząd Marszałkowski