Prawo do zachowku w Polsce

bejsment.com 3 godzin temu

z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w Kraju. Jednocześnie oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości, kierując zapytania na adres e-mail: [email protected]

Instytucja zachowku, nieznana w prawie kanadyjskim, chroni najbliższych w przypadku pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie. Osoba uprawniona do zachowku może domagać się od spadkobiercy testamentowego zapłaty kwoty stanowiącej 1/2 wartości udziału w spadku jaki by mu przysługiwał na mocy dziedziczenia z ustawy.

W przypadku osób trwale niezdolnych do pracy czy małoletnich zachowek jest wyższy i wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego. Zachowek przysługuje najbliższym spadkodawcy: małżonkowi oraz dzieciom, wnukom lub prawnukom spadkodawcy, a w braku dzieci rodzicom spadkodawcy i małżonkowi. Prawo do zachowku nie obejmuje innych krewnych, nie przysługuje także osobom wydziedziczonym które odrzuciły spadek, osobom, które zrzekły się dziedziczenia oraz osobom uznanym przez sąd za niegodne dziedziczenia – przechodzi jednak na zstępnych tych osób.

Należy pamiętać, iż roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem pięciu lat od daty ogłoszenia testamentu. o ile nie ma możliwości polubownego załatwienia sprawy albo jeżeli zbliża się upływ pięcioletniego biegu przedawnienia, o zachowek należy wystąpić z pozwem do sądu. Jako iż bieg pięcioletniego terminu przedawnienia przerywa jedynie wniesienie sprawy do sądu nie warto zwlekać z wystąpieniem do sądu polskiego o zapłatę zachowku. ZA DWA TYGODNIE – PRZEDAWNIENIE PRAWA DO ZACHOWKU.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: [email protected] Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.

Idź do oryginalnego materiału