Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby osoby nieletnie mogły prowadzić firmy

1 rok temu

Na wczorajszej rządowej konferencji prasowej Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapowiedział projekt programu „Uwalniamy kreatywność młodych!” – który będzie miał na celu znacznie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej osobom nieletnim.

W tej chwili możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej osobom nieletnim, tyle iż każdorazowo osoba nieletnia musi wysłać wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej, który musi rozpatrzyć resort MRiT – kiedy już wniosek zostanie zaakceptowany – zgodnie z kodeksem cywilnym, każdy ruch nieletniego w prowadzonej przez niego firmę musi być akredytowany zgodą rodzica.

  • Co ma na celu pomysł przedstawiony przez Ministra Rozwoju i Technologii?
  • Jakie są reakcje społeczeństwa na przedstawiony projekt?
  • Na jakich zasadach będą mogły prowadzić firmę osoby nieletnie, jak daleko prowadzona przez nich działalność gospodarcza będzie uprzywilejowana?
  • Czy można się spodziewać, iż osoby nieletnie będą właścicielami wielkich firm?

Zamiast piwa z @SlawomirMentzen wybierz biznes i zarabiaj!
Rób to co kochasz i to co jest Twoją pasją. Biznes jest również dla Ciebie, choćby jeżeli nie masz 18 lat! pic.twitter.com/h3jyH5p8JE

— Waldemar Buda (@waldemar_buda) May 8, 2023

Projekt Prawa i Sprawiedliwości, zaprezentowany przez Ministra Waldemara Budę zmierza do tego, by umożliwić osobom nieletnim zarejestrowanie działalności gospodarczej, rozpatrywanie wniosków przez sądy, a następnie powierzyć pełną niezależność osobie nieletniej – dla decyzji prowadzonych decyzji w firmie nieletniego.

Uprzywilejowanie biznesu nieletniego

Działalność gospodarcza po wprowadzeniu projektu, bo szacuje się, iż zostanie wprowadzony 1 października 2024 r. – będzie znacznie uprzywilejowana.

Nieletni właściciel działalności gospodarczej nie będzie musiał odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne. W dalszej kolejności trzeba pamiętać o tym, iż osobom do 26 roku życia przysługuje zerowa stawka PIT – co stawia przyszłe osoby nieletnie w najbardziej uprzywilejowanej formie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne jest też, by wspomnieć, iż działalności prowadzone przez nieletnich będą odpowiednio oznaczone w CEIDG, tak by każda osoba mogła sprawdzić, czy firma jest prowadzona przez osobę dorosłą.

Najbardziej zastanawiające jest, czy takie uprzywilejowania dla nieletniego będą wykorzystywane przez rodziców nieletnich, którzy mogliby prowadzić działalność gospodarczą na lepszych warunkach.

Zakres uprzywilejowanej działalności gospodarczej nieletniego

Sądy uprzednio będą same wyznaczać kody PKD dla działalności prowadzonej przez nieletniego. Z pewnością osoba nieletnia nie będzie mogła prowadzić fabryki, czy zakładu – jednak bez problemu będzie mogła się podjąć prowadzenia firmy w zakresie działalności artystycznej/muzycznej, sprzedaży internetowej, tworzenia materiałów wideo (kariera influencera) – takie rodzaje działalności były przedstawiane na prezentacji podczas konferencji prasowej.

Stąd należy się spodziewać, iż osoby nieletnie będą mogły prowadzić dowolną działalność gospodarczą spośród wybranych kodów PKD:

  • 59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
  • 59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
  • 59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
  • 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet

Są to przewidywania przygotowane przez specjalistów z naszego portalu. Nie znajdziesz ich nigdzie indziej.

Skąd taki pomysł?

Minister Waldemar Buda uzasadnia, iż pomysł wziął się z tego, iż coraz więcej osób nieletnich chce prowadzić działalność gospodarczą i rozpocząć prowadzenie własnego biznesu. Kolejne argumenty, które wysuwa – stawiają się za liczbami i coraz bardziej rosnącą liczbą wysyłanych wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej od osób nieletnich.

Uwalniamy kreatywność młodych!
Influencerzy youtuberzy będzie można łatwiej prowadzić biznes!
Nawet przed osiągnięciem pełnoletnosci i bez składek ubezpieczeniowych!#młodość #kreatywność @morawieckipl pic.twitter.com/RnOqzsv9kV

— Waldemar Buda (@waldemar_buda) May 8, 2023

Podczas wspominania przez ministra Waldemara Budę postaci Sławomira Mentzena, który jest dobrze znany wśród młodzieży, a jednocześnie proponowaniu przez Ministerstwo Spraw i Technologii wielkich przywilejów dla osób nieletnich do prowadzenia własnego biznesu – można dojść do wniosku, że partia PiS chce pozyskać poparcie niepełnoletnich zwolenników wolnego rynku.

Minister przekonuje też, iż wprowadzenie osób nieletnich do świata biznesu sprawi lepszy start na rynku pracy.

Reakcja społeczna

Wcale nie trzeba było długo czekać na pojawienie się reakcji społeczeństwa. Komentarze są przeważnie negatywne. Komentujący piszą o tym, iż w dzisiejszych czasach powinno się szczególnie uwzględnić losy pełnoletnich Polek i Polaków – którzy są często przedsiębiorcami i osobami pracującymi.

Pojawiają się wulgarne komentarze od niektórych komentujących pod wpisem na Twitterze:

„No ***** brawo! Jutuberzy bez składek? A o reszcie przedsiębiorczych osób to zapomnieliście, którzy mają większe ambicje do stworzenia czegoś przydatniejszego niż gówniana rozrywka dla ciemnej masy? ***** w dupach się wam już *******!”

Są też bardziej merytoryczne komentarze: „Dogorywająca służba zdrowia? Zaorany, dogorywający system edukacji? Dziki zachód mieszkaniowy? Brak stabilności dorosłych ludzi? 20% inflacja? Zmiany klimatyczne i coraz gorsze susze? Czy to mogłyby być priorytety rządu? Mogłyby…”

Jednym z bardziej popularnych Tweetów odnoszących się do krytyki pomysłu Prawa i Sprawiedliwości został napisany przez Zenobię Żaczek, promotorkę związków zawodowych i działaczkę na rzecz praw lokatorów.

Co więcej, wpis Zenobii Żaczek został polubiony przez Annę Marię Żukowską, posłankę Nowej Lewicy w Sejmie.

Zenobia Żaczek jest znana ze swoich rozsądnych wypowiedzi, wystąpiła u nas trzy miesiące temu – omawiając problem mieszkaniowy i lokatorski w Polsce, głównie mówiąc o skutkach reprywatyzacji i przekształceń własnościowych.

Idź do oryginalnego materiału