Prezydent Aleksander Miszalski i dyrektor ZTP Łukasz Franek z wizytą w Dani. Chodzi o metro

3 godzin temu

10 stycznia delegacja z Krakowa, z prezydentem Aleksandrem Miszalskim i dyrektorem ZTP Łukaszem Frankiem, udała się do Danii. W ten sposób władze Krakowa rozpoczęły współpracę międzynarodową nad budową metra.

– Przyjechaliśmy do Kopenhagi po wymianę doświadczeń i pozyskanie unikatowej wiedzy z zakresu projektowania zintegrowanego systemu transportowego w całej metropolii. To będzie nieoceniona szansa, by skorzystać z informacji o tym, jak projektowane jest miasto, które w opinii światowych szanowanych urbanistów, uchodzi za wzór – mówi prezydent Aleksander Miszalski.

Kopenhaskie metro to w pełni zautomatyzowany system transportu miejskiego, który łączy najważniejsze obszary stolicy Danii. Od uruchomienia w 2002 roku stało się jednym z najsprawniejszych środków transportu w mieście. System obejmuje cztery linie i kolej metropolitalną, zapewniając częste kursy, wysoką niezawodność oraz cichą i przyjazną dla środowiska eksploatację. Stacje, zarówno naziemne, jak i podziemne, wyróżniają się starannie zaprojektowaną infrastrukturą, a metro jest cenione za wygodę i dostępność dla pasażerów.

Krakowska delegacja ma zapoznać się z prezentacjami całego systemu transportowego oraz planami rozwoju urbanistycznego stolicy Danii. Przedstawiciele miasta spotkają się z ekspertami z Metroselskabet oraz Zarządu Transportu Metropolitarnego MOVIA. Podczas konsultacji poznają szczegóły funkcjonowania zautomatyzowanego systemu metr. Jednym z punktów spotkania będzie także wizyta studyjna w zrewitalizowanej dzielnicy Nordhavn, która powstała w pełnej integracji z rozwojem systemu metra.

„Wierzę, iż zdobyte tu doświadczenia pomogą nam stworzyć system transportowy, który będzie nowoczesny, ekologiczny i przyjazny mieszkańcom. Kraków zasługuje na metro na miarę XXI wieku” – napisał prezydent Aleksander Miszalski.

Wyjazd został zorganizowany dzięki współpracy miasta z European Metropolitan Transport Authorities.

Idź do oryginalnego materiału