Dzisiaj, 6 maja, mija rok od ponownego zaprzysiężenia Jakuba Banaszka na Prezydenta Miasta Chełm. Rocznica skłoniła włodarza do podsumowania swoich dokonań na polu samorządowym. Zrobił to jak zwykle na facebooku.
– W ciągu roku mojej kadencji pozyskaliśmy niemal 200 milionów złotych czy to z programów rządowych, czy też unijnych – nie kryje dumy Banaszek.
Na listę projektów, które zakwalifikowały się do wsparcia są m. in. przebudowa zajezdni CLA, budowa nowych pętli autobusowych oraz nowych przystanków, rewitalizacja Młyna Michalenki, termomodernizacja 12 placówek oświatowych, budowa Wschodniego Centrum Zapasów, placów zabaw przy żłobkach czy przebudowa dróg.
-Dziękuję wszystkim tym, którzy pomagają i wspierają projekty Miasta Chełm. Zarówno przedstawicielom obecnej koalicji rządzącej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które sprawuje władzę w województwie lubelskim – pisze w swoim podsumowaniu.
W ostatnim roku, a pierwszym drugiej kadencji Banaszka powstały m.in. nowe boiska wielofunkcyjne przy SP nr 7, SP nr 5, I LO, SP nr 8 oraz przy ul. Makowej. Odświeżone zostało także boisko do piłki siatkowej przy ZSP nr 3, przy tej samej szkole jest również nowa bieżnia. Do użytku oddany został także nowoczesny stadion lekkoatletyczny przy II LO. Plac Łuczkowskiego zyskał nowe oświetlenie, a renowację przeszedł zabytkowy mur Adolfa Daumana przy ul. Kolejowej. jeżeli chodzi o remonty dróg to Banaszek też ma się czym pochwalić. Sfinalizowano przebudowę ulic: Zawadówka, Włodawska, Traugutta, Wolwinów, Kosynierów, Gajowa, Traugutta, Piaskowa, Skłodowskiej-Curie, Kossaka oraz kompleksowy remont dróg na osiedlu Zachód. Powstały również nowe place zabaw: przy SP nr 6, SP nr 8 oraz przy ul. Wiejskiej. Na ulice miasta lada moment wyjadą wodorowe autobusy, zainstalowana została już też mobilna stacja do ich tankowania. Remont elewacji przeszedł budynek Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Podwalnej, wyremontowano parking przy cmentarzu na ul. Mościckiego, a w Szkołach Podstawowych nr 1,2 i 3 powstały nowe pracownie językowe.
Ponadto trwa budowa kortów tenisowych przy SP nr 8, budowa Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej (budowa nowego stadionu miejskiego i trzech boisk treningowych – jedno z nich już jest gotowe), placu zabaw przy SP nr 7. Do tego remont i adaptacja budynku po banku przy ul. Dreszera, budowa Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego przy ul. Browarnej czy przebudowa ul. Granicznej, Żeromskiego i Łowieckiej.
Obecnie miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na remont 15 kilometrów dróg, do rewitalizacja Parku Międzyosiedlowego i przetargu na adaptację Młyna Michalenki na Centrum Kultury. W planach są przebudowy uli: Kilińskiego, Grunwaldzkiej, Krańcowej (projektowanie, wykonanie: zaprojektuj i buduj), Piwnej, Łącznej, Drogi Męczenników, Połanieckiej z parkingiem (umowa na wykonanie podpisana), Starościńskiej, Litewskiej, odcinka Słowackiego, Mościckiego, Sienkiewicza, Obłońskiej, Narutowicza (projektowanie). Prace projektowe realizowane są również w przypadku południowej obwodnicy Chełma, a także przebudowy parkingów przy ul. Szkolnej i Lubelskiej (za „Gamą”).
-Przygotowujemy się do budowy zadaszonego lodowiska przy ul. Sienkiewicza, a także termomodernizacji 12 placówek oświatowych. W trakcie projektowania znajduje się przedsięwzięcie związane z budową nowych mieszkań komunalnych oraz bloków TBS. W przypadku Wschodniego Centrum Zapasów i budowy nowego obiektu przy ul. Kąpieliskowej – podpisaliśmy umowę na dofinansowanie, realizowane są przygotowania do realizacji – wylicza dalej prezydent.
Banaszek wspomina też o sukcesach na niwie kultury. Wylicza w tej kategorii sylwestra z Republiką i Dni Chełma, „Retro Fest” czy Chełmskie Targi Książki, „Chełm mnie kręci”, Festiwal Słodkości itd. Prezydent przypomina o powstaniu Rady Kultury, wprowadzeniu Karty Chełmianina oraz stworzeniu klubu siatkarskiego ChKS Chełm, który jest o krok od awansu do elitarnej PlusLigi.
Ale też są kwestie, z których prezydent nie do końca sam jestem zadowolony lub które nie potoczyły się zgodnie z oczekiwaniami zarówno jego, jak i mieszkańców.
-Na pewno inaczej wyobrażałem sobie cały proces związany z tworzeniem Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, jednak tutaj, co z bólem stwierdzam, we wszystko wmieszała się duża polityka… Sprawa jest w sądzie i liczę na jej pozytywne rozstrzygnięcie, bo wszystkie argumenty i fakty są po naszej stronie. Muzeum z pewnością jednak będzie funkcjonować, bo to istotny projekt zarówno dla Chełma, jak i tożsamości narodowej – pisze wprost. – Muszę wspomnieć również o wstrzymaniu prac związanych z przebudową dróg w ramach projektu związanego z utworzeniem infrastruktury w ramach funkcjonowania terminalu intermodalnego. Jesteśmy w tej chwili w fazie mediacji z wykonawcą, jednak jestem przekonany, iż tutaj również sprawa znajdzie swój pozytywny finał.