Prezydent Krakowa powołał zespół ds. przebiegu metra. Kto w nim zasiądzie i czym się zajmie?

1 miesiąc temu

Jak pojedzie metro w Krakowie? Na to pytanie ma odpowiedzieć Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Studium kierunków rozwoju metra w Krakowie, powołany przez prezydenta miasta Aleksandra Miszalskiego. 27 lutego 2025 roku prezydent podpisał zarządzenie, na mocy którego rozpoczną się prace nad wyznaczeniem docelowego przebiegu metra oraz jego roli w systemie transportowym miasta.

Nowo połowany Zespół skupi się na koordynacji współpracy między różnymi jednostkami miejskimi i ekspertami, a także ustali harmonogram działań związanych z analizą i planowaniem przyszłej infrastruktury. Jego celem będzie opracowanie szczegółowych analiz dotyczących wyznaczenia trasy metra, przygotowanie dokumentów i opinii niezbędnych do podejmowania decyzji oraz przedstawienie rekomendowanego wariantu rozwoju transportu publicznego w Krakowie. Studium, które zostanie opracowane w ramach prac zespołu, ma być kluczowym dokumentem wskazującym, jak metro wpisze się w system komunikacyjny miasta i w jaki sposób może wpłynąć na jego dalszy rozwój.

Na czele zespołu stanął Stanisław Mazur, Wiceprezydent Krakowa, który będzie odpowiadał za organizację i koordynację prac. Zastępcami przewodniczącego zostali: Łukasz Franek – dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, Tomasz Kudzia z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju oraz Maria Wojtacha z Departamentu Komunalnego. W pracach zespołu uczestniczyć będą także przedstawiciele: Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Wydziału Planowania Przestrzennego, Zarządu Transportu Publicznego,
Zarządu Inwestycji Miejskich, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury.

Obok urzędników, w prace nad metrem zaangażowani zostali również eksperci zewnętrzni. W ich gronie znaleźli się specjaliści z zakresu transportu publicznego, urbanistyki i inwestycji infrastrukturalnych, którzy mają dostarczyć niezbędnych analiz i rekomendacji. Zgodnie z zapisami zarządzenia, przewodniczący zespołu może także zapraszać dodatkowych ekspertów, jeżeli ich wiedza okaże się istotna dla podejmowania decyzji.

We wrześniu ubiegłego roku prezydent Miszalski powołał Radę Naukowo-Techniczną ds. Budowy Metra w Krakowie. W jej skład weszło 17 specjalistów z całej Polski. – Rolą rady będzie opiniowanie zagadnień związanych z przygotowaniem, budową i eksploatacją metra oraz opracowywanie ekspertyz istotnych dla realizacji tego projektu – wyjaśniał Miszalski. Przewodniczącym rady został rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata. W jej skład weszli specjaliści z różnych dziedzin, m.in. geologii, budownictwa, transportu szynowego, ekonomii, gospodarki przestrzennej, architektury, socjologii oraz bezpieczeństwa. Więcej o Radzie pisaliśmy tutaj:

Według wstępnych planów władz Krakowa pierwsza linia metra, początkowo funkcjonująca jako podziemna linia tramwajowa, ma przebiegać tunelem o długości około 5,3 km od Akademii Górniczo-Hutniczej do ronda Młyńskiego. Na tym odcinku znajdzie się sześć przystanków, z których pięć będzie podziemnych, a jeden naziemny.

Trasa rozpocznie się w rejonie skrzyżowania ul. Reymonta i Piastowskiej, gdzie zlokalizowany zostanie naziemny przystanek „Stadion Miejski” w pobliżu stadionu Wisły i Parku Jordana. Dalej linia poprowadzona zostanie wzdłuż ul. Reymonta, gdzie na wysokości Domu Studenckiego „Alfa” i MDK „Dom Harcerza” zacznie się tunel. Podziemny przystanek „AGH” znajdzie się pod ul. Reymonta, częściowo pod terenami zieleni obok budynków Uniwersytetu Rolniczego.

Następnie tunel skręci w kierunku północno-wschodnim, prowadząc pod ul. Dolnych Młynów. W rejonie Teatru Bagatela powstanie podziemny przystanek „Stare Miasto”. Dalej linia przejdzie pod ul. Karmelicką, ul. Basztową, docierając do przystanku „Dworzec Główny”. Zlokalizowany on będzie pod placem Jana Nowaka Jeziorańskiego, w pobliżu Galerii Krakowskiej i dawnego budynku dworca.

Kolejny odcinek tunelu przejdzie pod ul. Lubicz, przecinając tory kolejowe i docierając do przystanku „Rondo Mogilskie”, który znajdzie się pod placem i częściowo poza rondem, w pobliżu hotelu Vienna House i Bastionu V Lubicz. Następnie linia skieruje się na północ, biegnąc pod ul. Pilotów do przystanku „Olsza” zlokalizowanego w rejonie skrzyżowania ul. Olszyny, Łukasiewicza i Lesistej. Ostatni odcinek tunelu będzie prowadził w stronę ronda Młyńskiego, skąd metro odbije na północ w kierunku ul. Młyńskiej.

W pierwszym etapie nowym tunelem będą kursować tramwaje, łącząc Mistrzejowice z AGH. Docelowo metro w pełnej formie ma powstać po dobudowie dwóch skrajnych odcinków – jednego prowadzącego od Nowej Huty do ronda Młyńskiego i drugiego biegnącego od Bronowic do AGH. w tej chwili miasto pracuje nad uzyskaniem niezbędnych decyzji środowiskowych i dokumentacji projektowej, aby umożliwić realizację pierwszego, centralnego odcinka.

Wczoraj informowaliśmy, iż potwierdziły się nasze ustalenia z początku lutego tego roku. Decyzja środowiskowa dla krakowskiego metra zostanie wydana z trzymiesięcznym opóźnieniem. To oznacza, iż budowa metra prawie na pewno nie ruszy w 2028 roku. Więcej o tym dlaczego tak się stało przeczytacie w artykule:

Jarek Strzeboński

Idź do oryginalnego materiału