Procesja rezurekcyjna w Opolu przeszła z kościoła św. Sebastiana do świątyni „na górce”

1 miesiąc temu

– Matka Kościół wzywa nas, byśmy dziękowali Panu – mówił w kazaniu ordynariusz opolski. – Ta dobroć Pana dała się dziś poznać w porannym śpiewie ptaków. Ona jeszcze bardziej wyraża się w dziele zbawienia, naszego odkupienia, zwłaszcza w Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa. Trzeba za to dziękować, iż Chrystus, choć umarł, powstał z martwych i żyje. Jest z nami. Mocarz wielki, Zwycięzca śmierci piekła i szatana. To Jego zwycięstwo oznacza dla nas możliwość życia na wieki.

Nie zmarnować świąt

Bp Andrzej Czaja przypomniał, iż szczególnym wyrazem tej wdzięczności będzie rozpoczęta właśnie nowenna – dziewięć lat przygotowania na rok 2033 – jubileusz dwóch tysięcy lat od Śmierci Chrystusa na krzyżu, czyli Odkupienia ludzkości. – Nie ma większego wydarzenia w dziejach świata niż wcielenie, gdy Chrystus stał się człowiekiem i niż Jego zwycięstwo nad śmiercią,

– Chcę was zaprosić i wezwać – kontynuował biskup Czaja – by tych świąt nie zmarnować. Wszystko to rozegra się w naszych sercach i w relacjach między nami. (…) Od apostołów i pierwszych świadków Zmartwychwstania mamy przekazywaną z pokolenia na pokolenie pewność wiary. Wierzymy, iż my z Nim również żyć będziemy. My też mamy udział w mocy Zmartwychwstania, przemiany i nowego życia. Spotkajmy Jezusa, jak apostołowie i niewiasty, tylko w sakramentach – pod osłoną znaków. W Słowie Bożym, ale też w drugim człowieku. Niech w społeczeństwie będzie więcej życzliwości, więcej darzenia się pokojem. Zaczerpnąć ze Zmartwychwstania to jest wielka szansa. Bo w nim jest moc przemiany i nowego życia.

Procesja rezurekcyjna w Opolu pomiędzy dwoma kościołami

Ze względu na renowację katedry rezurekcja rozpoczęła się w kościele św. Sebastiana. Na rozpoczęcie procesji rezurekcyjnej w Opolu biskup, trzymając w ręku krzyż z czerwoną stułą i stojąc przed Bożym Grobem ogłosił śpiewem, iż Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.

Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem (monstrancję niósł proboszcz katedry, ks. dr Waldemar Klinger) przeszła do kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha („na górce”). Tu biskup przewodniczył rezurekcyjnej mszy świętej.

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. euforia Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych. A na czele procesji poprzedzającej mszę św. niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.

Pierwotnie procesje takie odbywały się na cmentarzu. Dlatego, iż zwykle znajdował się w sąsiedztwie Kościoła. Wszystko po to, by obwieścić zmarłym, iż Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego. Następnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła. Albo w do pobliskiej świątyni.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, Dzień Pański, który jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania do nich. Aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

Idź do oryginalnego materiału