
Już od roku kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Są one wykonywane w ramach Programu badań prenatalnych, finansowanego przez NFZ. Dzięki temu ciężarne z regionu chętniej korzystają z tego rodzaju profilaktyki.
Od 5 czerwca ubiegłego roku wszystkie kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostykę prenatalną w ramach Programu badań prenatalnych, finansowanego przez NFZ. Bez względu na wiek. Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Kieruje na nie lekarz prowadzący ciążę.
– Od czerwca 2024 roku do maja 2025 roku z badań prenatalnych w regionie świętokrzyskim skorzystało 5019 pań. W analogicznym okresie przed wprowadzeniem zmian (czerwiec 2023-maj 2024) 2917 ciężarnych – wskazuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wzrosło również finansowanie nieinwazyjnych badań. Wartość świadczeń przed wprowadzeniem zmian to niemal 3 miliony złotych. Po wprowadzeniu zmian – ponad 5 milionów złotych.
Od początku tego roku, przez pierwsze 5 miesięcy, wartość świadczeń przekroczyła już 2 milionów 360 tysięcy złotych. Z badań skorzystało niemal 4 tysiące kobiet (3882)
Dla porównania przez cały 2020 rok wartość świadczeń wyniosła nieco ponad 2 miliony złotych.
- Badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, iż leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie – wyjaśnia rzecznik.
W ramach programu kobieta ciężarna wykona badania nieinwazyjne, tj.: USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6 dni) oraz badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol.
– W przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki uzyska poradę genetyczną, wykona badania cytogenetyczne, a także otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie) – tłumaczy Biłas-Sitarska.
W regionie świętokrzyskim badania w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ można zrobić w czterech placówkach w Kielcach i Starachowicach.
- badania
- BADANIA PRENATALNE
- PROFILKATYKA
- ciąża
- CIEZARNA
- KOBIETA W CIAZY
- NFZ
- swietokrzyski oddzial nfz