Program obchodów Poznańskiego Czerwca. Będzie nowy skwer w Poznaniu

1 rok temu

W Poznaniu skwer będzie nosił imię słynnego pisarza. Poświęcony zostanie pisarzowi Albertowi Camus. Ma to związek z obchodami upamiętniającymi wydarzenia związane z Poznańskim Czerwcem ‘56. W programie wystawy i ceremonie mające na celu uczczenie pamięci bohaterów oraz ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. Przedstawiamy harmonogram.

Uroczystości związane z Poznańskim Czerwcem

Dzisiaj, 15 czerwca odbyło się otwarcie wystawy „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. Kuratorzy Kinga Przyborowska i Piotr Grzelczak przygotowali ekspozycję, którą można podziwiać na placu Adama Mickiewicza.

– Pragnę podkreślić, iż przy organizacji tych uroczystości wspierają nas trzy związki kombatanckie, z którymi mamy zaszczyt i honor współpracować. Korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia, co jest niezwykle cenne. Ponadto, współpracujemy z Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca oraz Instytutem Pamięci Narodowej, którzy są naszymi sprawdzonymi partnerami, z którymi współorganizujemy te wydarzenia każdego roku – powiedział Patryk Pawełczak, dyrektor gabinetu prezydenta Urzędu Miasta Poznania i dodał: – Główne uroczystości to nie tylko 28 czerwca, ale także dni poprzedzające. W Poznaniu znajduje się wiele pomników, upamiętnień i tablic poświęconych tym wydarzeniom, które honorujemy w czerwcu.

W niedzielę, 18 czerwca o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar Czerwca ’56 oraz pracowników H. Cegielski-Poznań S.A., ZNTK S.A. i MPK Sp. z o.o. Ceremonia odbędzie się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Dąbrówki 4.

W następnym tygodniu 20 czerwca będzie miała miejsce druga część testu wiedzy o Poznańskim Czerwcu 1956. Egzamin odbędzie się w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, przy ulicy Święty Marcina 80/82. Wręczenie nagród zaplanowano na ten sam dzień o godz. 13.

Wystawa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” (fot. wPoznaniu.pl)

Test z wiedzy dla szkół

– Do testu w siedzibie zakwalifikowało się sześć szkół z całej Wielkopolski – mówiła Kinga Przyborowska, kustosz kierownik w Muzeum Powstania Poznańśkiego – Czerwiec 1956 i dodała – Mamy również przygotowaną niespodziankę dla poznaniaków. 28 czerwca, na wzór 25. rocznicy z wieży zegarowej zamku odtworzona zostanie lista z nazwiskami ofiar Poznańskiego Czerwca.

W czwartek, 22 czerwca o godz. 9.30 rozpocznie się uroczystość pod pomnikiem adwokatów-obrońców bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz oskarżonych w procesach politycznych. Miejsce ceremonii to skrzyżowanie ulic Solnej i Stanisława Hejmowskiego. Następnie, o godz. 10 złożone zostaną kwiaty przy tablicy na budynku Aresztu Śledczego przy ulicy Młyńskiej 1.

Dzień później w piątek o godz. 10. kwiaty trafią pod tablicę upamiętniającą Zbigniewa Janczewskiego, poległego absolwenta Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica znajduje się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 352/360.

Na zakończenie przyszłego tygodnia zaplanowano w niedzielę, 25 czerwca o godz. 8 mszę św. w intencji ofiar Czerwca ’56 oraz pracowników szpitala im. F. Raszei. Ceremonia będzie miała miejsce w kaplicy szpitala przy ulicy Mickiewicza 2. A o godz. 9 odbędzie się uroczystość pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie szpitala.

W ramach obchodów, o godz. 9.30 odbędzie się też uroczystość pod tablicą Romka Strzałkowskiego, (skrzyżowanie ulic Dąbrowskiego i Romka Strzałkowskiego) i o godz. 10 pod tablicą Petera Mansfelda (na rogu ulic Strzałkowskiego i Petera Mansfelda).

Kinga Przyborowska, Patryk Pawełczak i Rafał Reczek (fot. wPoznaniu.pl)

Bieg i nowy park w Poznaniu

Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie Lotto Poznański Czerwiec 1956 Bieg Pamięci. Start i meta znajdować się będą przy muralach Poznańskiego Czerwca na terenie H. Cegielski-Poznań S.A., przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Bieg odbędzie się w pobliżu zakładów HCP oraz Fabryki Pojazdów Szynowych.

W poniedziałek 26 czerwca odbędzie się uroczysta inauguracja otwarcia skweru Alberta Camusa. Mieścić się będzie w rejonie ulic Kazimierza Wierzyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i ronda Józefa Czapskiego, na terenie osiedla Literackiego w dzielnicy Strzeszyn.

– Odsłonimy skwer poświęcony postaci Alberta Camusa. Dlaczeg Francuz zasłużył na upamiętnienie w przestrzeni miasta Poznania? Chcemy, aby wydarzenia związane z robotniczym protestem 28 czerwca 1956 roku, a także wyjątkowe postacie były obecne nie tylko przy centralnym pomniku, przypominającym heroizm robotników, ale także w innych miejscach pamięci, gdzie cyklicznie się spotykamy – wyjaśniał Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Dodał też: – Warto zauważyć, iż w tamtych czasach mówienie o robotniczym proteście w sposób otwarty, prawdziwy i wiarygodny było niemożliwe dla robotników w Polsce. Władza komunistyczna tłumiła wszelkie próby wyrażania opinii. Jednak to, co wypływało z ust tych robotników po 28 czerwca, było przekazywane na zewnątrz przez prasę wolnego świata, głównie z Europy Zachodniej. Warto pamiętać, iż wówczas odbywały się Międzynarodowe Targi Poznańskie, które umożliwiały przekazanie informacji o tym, co się działo w Poznaniu. Wiadomości te docierały do Alberta Camusa, który był głęboko poruszony tym, co się działo. W rezultacie zorganizował manifestację w Paryżu, podczas której jego słowa były szeroko rozpowszechniane.

We wtorek, 27 czerwca, o godz. 18 odbędzie się za to gala wręczenia nagrody „Stukot’56”. Ceremonia odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, przy Iglicy, przy ulicy Głogowskiej 14.

Obchody 28 Czerwca są ważne dla poznaniaków (fot. wPoznaniu.pl)

Główne obchody

W środę 28 czerwca odbędą się liczne uroczystości pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami związanymi z Czerwcem ’56.

O godz. 6 będzie miała miejsce ceremonia pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Następnie, o godz. 8.15, odbędzie się uroczystość pod tablicą studentów poległych w Czerwcu ’56 na terenie Politechniki Poznańskiej, przy placu Marii Skłodowskiej-Curie 5.

O godz. 8.50 złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową w ZNTK S.A., przy ulicy Roboczej 4. Natomiast o godz. 10 odbędzie się uroczystość pod tablicą pamiątkową na terenie dawnej zajezdni MPK, przy ulicy Gajowej.

Przemarsz uczestników wyruszy z ulicy Gajowej na skwer im. Trzech Tramwajarek przy ulicy Dąbrowskiego. Po przemarszu, o godz. 10.45, będzie miała miejsce uroczystość przy skwerze im. Trzech Tramwajarek na narożniku ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego. O godz. 11 odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim, który znajduje się przy ulicy Kochanowskiego.

Kolejnym punktem programu będzie uroczystość pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ulicy Kochanowskiego 2a – o godz. 11.45.

Nowy skwer w Poznaniu będzie nosił imię Alberta Camusa (fot. wPoznaniu.pl)

28 Czerwca – popołudnie

Późnym popołudniem, o godz. 14.15, odbędzie się uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski-Poznań S.A., znajdującej się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku 223/229. Wieczorem, o godz. 17, zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ofiar Czerwca ’56, zorganizowana przez Związek Zawodowy Rolnictwa Wielkopolskiego NSZZ „Solidarność” oraz Komitet Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca ’56. Ceremonia będzie miała miejsce w Kościele Ojców dominikanów przy alei Niepodległości 20.

Około godz. 18.15 ruszy przemarsz w kierunku Pomnika Poznańskiego Czerwca ’56. Trasa przemarszu przebiegnie aleją Niepodległości i zakończy się na placu Adama Mickiewicza.

O godz. 18.30 będzie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56 na placu Adama Mickiewicza.

Na zakończenie obchodów, w piątek 30 czerwca, o godz. 16 odbędzie się promocja Zeszytu historycznego poświęconego Stanisławowi Nowakowi. Spotkanie z jego rodziną odbędzie się w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, przy ulicy Świętego Marcina 80/82.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału