
Jak podkreślał Mirosław Nizio obiekt swoim wyglądem nawiązuje do przydrożnych kapliczek, wiejskich domów i lokalnych świątyń. Ale tradycja będzie połączona tu z nowoczesnością, bo budynek muzeum będzie bardzo prosty w swojej formie, wręcz ascetyczny. W projekcie zaproponowano zastosowanie żwiru i kruszywa kamiennego, które nawiążą do naturalnych budulców miejscowej architektury i krajobrazu, a ogromną rolę odgrywać będzie światło, wpadające do wnętrza przez przeszklone fragmenty ścian, a po zmroku rozświetlające budynek na zewnątrz. Ma to być miejsce skłaniające do refleksji, a także umożliwiające modlitwę.
Nie zabraknie też historii, bo jednym z największych eksponatów w Okopach ma być odtworzone warszawskie mieszkanie ks. Popiełuszki, w którym mieszkał do swojej tragicznej śmierci w 1984 roku.
Budowa Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach zakończy się w 2027 r.
Europejskie Forum Muzealne to najważniejszy europejski kongres muzealników i pasjonatów muzealnictwa. W tym roku to prestiżowe wydarzenie odbywa się w Białymstoku, a gospodarzem jest Muzeum Pamięci Sybiru. To wyróżnienie jest efektem zdobytej w ubiegłym roku przez Muzeum Pamięci Sybiru nagrody przyznawanej podczas Europejskiego Forum Muzealnego: The European Museum of the Year Award: EMYA. To jak Oscar w dziedzinie muzealnictwa.
Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski
Źródło: Urząd Marszałkowski