Przebudowa pozostałej części al. Niepodległości może pochłonąć 16,5 mln złotych. Jakie zmiany są planowane?

2 godzin temu
Zdjęcie: etap II (mat. UM Świdnica)


Przebudowa jezdni, wymiana chodników oraz oświetlenia ulicznego, poprawa bezpieczeństwa pieszych, a także budowa ścieżki rowerowej – to główne założenia planowanej modernizacji dwóch kolejnych odcinków alei Niepodległości. Kiedy mogłyby ruszyć prace? Tego na razie nie wiadomo. Drogowa inwestycja nie została uwzględniona w projekcie budżetu miasta na 2025 rok.

Przypomnijmy, pierwsze kroki związane z przebudową jednej z ważniejszych drogowych arterii w rejonie świdnickiego śródmieścia poczyniono w 2016 roku. Wtedy też samorząd miejski oraz wojewódzki porozumiały się w sprawie współfinansowania prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej, w ramach której zlecono opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej, a następnie na jej podstawie projektów budowlanych i wykonawczych.

Drogowa inwestycja podzielona została na trzy etapy. W pierwszym z nich do przebudowy przewidziano odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Etap drugi miałby objąć fragment od ulicy 8 Maja do skrzyżowania z ulicą Nauczycielską, natomiast etap trzeci zakładał remont odcinka od Nauczycielskiej do placu Grunwaldzkiego. W ramach prac przewidziano wymianę nawierzchni jezdni, remont chodników, budowę ścieżki rowerowej i zatok autobusowych, a także przebudowę miejsc parkingowych znajdujących się wzdłuż alei.

W czerwcu 2021 roku ruszyła przebudowa pierwszego, blisko 400-metrowego odcinka alei Niepodległości. Realizacja tego etapu drogowej inwestycji okazała się problematyczna. Podczas prac odkryto mury obronne XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej, w wyniku czego termin zakończenia inwestycji przesunięto o kilka miesięcy. We wrześniu 2022 roku spółka Polskie Surowce Skalne, będąca pierwotnym wykonawcą zadania, została wyrzucona z placu budowy z powodu stwierdzonych opóźnień względem ustalonego harmonogramu oraz wobec zakończonych fiaskiem negocjacji z udziałem mediatora sądowego. Dokończenie robót powierzono firmie Hypmar. Ostatecznie wyremontowany fragment alei został otwarty dla ruchu w obu kierunkach pod koniec sierpnia 2023 roku. Całkowity koszt I etapu przebudowy wyniósł ponad 10 mln 122 tys. złotych.

zakończenie I etapu przebudowy al. Niepodległości (sierpień 2023)
1 z 19

Świdnicki magistrat dysponuje już dokumentacją projektową dla dwóch pozostałych odcinków alei. Informacje dotyczące opracowanego projektu zaprezentowano w sprawozdaniu przygotowanym przez wydział dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, który zostanie zaprezentowany podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. – Po zakończeniu prac nad etapem I (od pl. Wolności do ul. 8 Maja) realizowane były prace projektowe nad etapem II i III (od 8 Maja do ul. Nauczycielskiej oraz od ul. Nauczycielskiej do pl. Grunwaldzkiego). W ramach tego zadania przewidziano wymianę nawierzchni jezdni z kostki kamiennej na masę bitumiczną, przebudowę chodników, oświetlenia ulicznego i budowę kanalizacji deszczowej – wskazano w sprawozdaniu.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków w tej chwili funkcjonujący odcinek al. Niepodległości umożliwiający wjazd na ul. Wyspiańskiego zostanie zamknięty. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane ze względu na to, iż musi być zachowany układ placowy tergo rejonu. Wjazd na parking zostanie przeniesiony na ul. Sprzymierzeńców, a przystanek będzie zlokalizowany wzdłuż al. Niepodległości. W celu zwiększenia bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu drogowego istniejące przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w azyle oraz doświetlacze – wyliczono w dokumencie.

Wzdłuż całego odcinka została zaprojektowana droga rowerowa, która po wybudowaniu będzie stanowić odcinek międzynarodowego szlaku EuroVelo. Inwestycja swoim zasięgiem obejmie skrzyżowanie z pl. Grunwaldzkim, gdzie oprócz azyli na przejściach dla pieszych powstaną przejazdy rowerowe oraz przebudowana będzie sygnalizacja świetlna. Szacuje się, iż całość prac może pochłonąć 16,5 mln zł – dodano w opracowaniu.

Do świdnickiego magistratu zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi zakładanego harmonogramu przebudowy oraz przebiegu uzgodnień z samorządem wojewódzkim w sprawie współfinansowania inwestycji. O udzielonej odpowiedzi oraz dalszych działaniach związanych z modernizacją alei Niepodległości będziemy informować.

etap II (mat. UM Świdnica)
etap III (mat. UM Świdnica)
aleja Niepodległości (archiwum, październik 2023)
1 z 19

/mn/

Idź do oryginalnego materiału