Przebyliśmy drogę Śladami Jana Pawła II na Ziemi Chorwackiej / zdjęcia

informatorbrzeski.pl 4 miesięcy temu

Po wielu pieczołowitych przygotowaniach, w końcu nadszedł czas naszego wyjazdu edukacyjno – patriotyczno integracyjnego do Chorwacji i Bośni i Hercegowiny w ramach projektu ,,Nasz Papież – śladami Jana Pawła II na ziemi Chorwackiej.’’

Podróż rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, której przewodniczył ks. Marcin Minorczyk, aby po całonocnej podróży znaleźć się w przepięknym chorwackim Zadarze. Ubrane przez nas koszulki, które zdobią flagi: polska oraz chorwacka, oraz logo Województwa Małopolskiego wzbudzały niemałe zainteresowanie przechodniów i wywołały niejeden uśmiech lokalnych mieszkańców, a my z euforią udaliśmy się w miejsce, gdzie podczas setnej podróży Apostolskiej św. Jan Paweł II przewodniczył liturgii godzin z udziałem 100 tysięcy osób. A mowa tutaj o Forum przed Katedrą św. Anastazji w Zadarze. Dowiedzieliśmy się również, iż nasz Papież Polak wspierał proces ekumeniczny między katolikami, a prawosławnymi i w wielkim stopniu przyczynił się do integracji Chorwacji z Unią Europejską.

Następnie przyszedł czas na spacer ulicami miasta. Jednogłośnie stwierdziliśmy, iż Zadar to urokliwe, bałkańskie miejsce, zachwycające ogromem kwiatów i swoim klimatem. Szczególne wrażenie zrobiły na nas organy morskie, które wydają niepowtarzalne dźwięki pod wpływam fal i pływów morskich.

Kolejnym punktem naszego programu była Msza Święta w kościele św. Szymona (Symeona). Zobaczyliśmy jego sarkofag, a w nim ciało owego Świętego, za sprawą którego wyproszono wiele łask. Mieliśmy okazje również usłyszeć bogatą historię drogi, którą musiało ono przebyć, aby znaleźć się w Zadarze na Chorwacji.

Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na plaży w Chorwacji na Makarskiej. euforia dopisała nam równie mocno, jak pogoda. Była to świetna okazja do wspólnej zabawy i integracji. Opromienieni chorwackim słońcem wyruszyliśmy do Medjugorie, aby uczestniczyć w programie 35 Spotkania Młodych Mladifest. Tam, na placu obok Sanktuarium, pomiędzy drzewami, z których płynie muzyka grających cykad, gromadzą się tysiące osób, które łączy Miłość Boża oraz chęć zawierzenia swojego życia Naszej Pani – Maryi. To niesamowite uczucie, znaleźć się wśród tysięcy innych ludzi, którzy choć, mówią i śpiewają w różnych językach, mimo wszystko przemawiają jednym głosem. Najwspanialszym wydarzeniem i najważniejszym punktem dnia była oczywiście Msza Święta, której przewodniczył Biskup Pomocniczy z Waszyngtonu i wygłosił do nas Słowo Boże. Równie wspaniały i bogaty duchowo klimat miała medytacja ze świecami i modlitwa przed krzyżem. Była to wspaniała okazja, żeby poszukać swojej relacji z samym sobą, z Bogiem i drugim człowiekiem.

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy spacerem tuż po wschodzie słońca, którego celem było wejście na Górę Objawień. Udaliśmy się tam wspólnie bladym świtem, żeby zobaczyć miejsce w którym Matka Boża objawiła się wizjonerom. Skały i czerwona ziemia, ozdobione zielonymi krzewami, które dają przyjemny cień, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wraz z ks. Marcinem Minorczykiem odmówiliśmy wspólnie różaniec na górze, tym samym rozpoczynając ten dzień w najpiękniejszy możliwy sposób. Kilka osób z naszej grupy podjęło wyzwanie wejścia na Górę Objawień boso, aby ofiarować ten gest w wybranej przez siebie intencji.

Po powrocie z porannej wyprawy, oraz po pysznym śniadaniu udaliśmy się na Mszę Świętą w języku polskim, która również była w programie 35 Festiwalu Młodych Mladifest. Warto podkreślić, iż właśnie Polacy stanowią tutaj jedną z najliczniejszych grup. Umocnieni Słowem Bożym, pojechaliśmy zwiedzić Mostar. Przepiękne miasto w Bośni i Hercegowinie, którego znakiem szczególnym jest XVI-wieczny kamienny Stary Most wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto to charakteryzują również urokliwe wąskie uliczki oraz regionalne unikatowe pamiątki.

Po odwiedzeniu Mostaru, znów udaliśmy się do Medjugorie, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką- Panią Reginą, która przybliżyła nam dokładnie historię regionu oraz mających tutaj miejsce objawień Maryjnych. Mieliśmy też okazję zobaczyć tablicę ukazująca historyczne fotografie z Medjugorie. Wieczorem zobaczyliśmy Prezentację wspólnoty Cenacolo ,,Ujrzałam Jezusa’’, która dała nam zupełnie inną perspektywę, na to jak Boża Obecność, może nam pomagać w codziennych trudnościach.

W poniedziałek wczesnym rankiem pojechaliśmy nad wodospady Kravica, gdzie odpoczęliśmy w pięknych okolicznościach przyrody. Był to czas wspólnej zabawy i integracji. Po powrocie do Medjugorie wzięliśmy udział w programie Festiwalu Młodych, w ramach którego odmówiliśmy wspólny różaniec, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i Adoracji Najświętszego Sakramentu. 35 Mladifest zakończył się we wtorek na Górze Križevac, Mszą Świętą o wschodzie słońca, a my umocnieni Słowem Bożym udaliśmy się na rafting po rzece Neretva, który był dla nas jedną z najbardziej wyczekanych atrakcji. Po całodniowym spływie poszliśmy wraz z opiekunami zakupić pamiątki i dewocjonalia, a niektórzy jeszcze ostatni raz zobaczyć się z Matką Bożą i pomodlić pod Krzyżem.

W środę, po pożegnaniu z właścicielami naszego hotelu w Medjugorie, którym zostawiliśmy obraz Jezusa Miłosiernego, jako prezent reprezentujący Naszą Parafię, pojechaliśmy zwiedzić Split. Tam podążaliśmy śladem 84 podróży Jana Pawła II, która była przepełniona wsparciem i nadzieją dla wszystkich Chorwatów. Podczas zwiedzania miasta, nasza przewodniczka Marta opowiedziała nam o historii miasta. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w tamtejszym rejonie w czasie wojny oraz jakie zmiany zaszły tam po wizycie naszego Papieża Polaka. Następnie jedna z uczestniczek projektu przeczytała orędzie Jana Pawła II z przesłaniem dla młodzieży, które wygłosił w 1998 roku podczas Mszy Świętej. Zwiedziliśmy w Splicie katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zrobiliśmy pod nią wspólne pamiątkowe zdjęcie. Tuż obok w innym pięknym kościele św. Dominika ks. Marcin Minorczyk celebrował dla nas Mszę Świętą. Rozradowani w duchu Ewangelii wyszliśmy na plac przed kościołem i zatańczyliśmy jeden z chorwackich tańców narodowych, którego nauczyliśmy się na czerwcowych warsztatach ,,Chorwacja w sercu Jana Pawła II”. Wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie przechodniów i wywołaliśmy wiele uśmiechu.

Czwartek był ostatnim dniem naszej podróży. Spędziliśmy go na zwiedzaniu Rijeki, gdzie wspólnie pomodliliśmy się pod katedrą św. Wita i zasiewaliśmy ,,Barkę”. Wszystko co dobre, gwałtownie się kończy więc i nasz wyjazd dobiegł końca. Przeżyliśmy razem wspaniałe chwile pełne radości, modlitwy, ciepła i wzajemnie życzliwości. Szczególnie jesteśmy wdzięczni opiekunom: Agacie Podłeckiej – nauczycielce, amatorce grupy teatralnej GT i jednocześnie Radnej Miasta Brzeska, Annie Chwalibińskiej, Majce Put, Arturowi Cieśli, pielęgniarce Ewie Adamczyk oraz kierownikowi naszej wycieczki ks. Marcinowi Minorczykowi.

Jednak największe podziękowania kierujemy w stronę wszystkich naszych sponsorów – ludzi o wspaniałych sercach, którzy wsparli nasz projekt, a są to: Urząd Miasta Brzesk, Caritas Diecezji Tarnowskiej, ApStone, Inwestkam, Proster, Drukarnia Profit Media, Bank Spółdzielczy w Brzesku, Alior Bank w Brzesku, Sasanka, Marcin Tota, oraz jedna firma i dwie osoby prywatne, które pragną pozostać anonimowe.

Podróżowaliśmy z Biurem Podróży Austral oraz firmą przewozową Jakubas.

Wszystkich którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc przy realizacji projektu ,,Nasz Papież – Śladami Jana Pawła II na ziemi Chorwackiej” składamy serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o modlitwie w Państwa intencji.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objął Gość Niedzielny oraz Radio RDN Małopolska.
Natomiast Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Małopolskiego.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Katarzyna Gawenda

Idź do oryginalnego materiału