Przełomowa rocznica! Warszawa świętuje tysiąclecie koronacji

10 godzin temu

Dziś, 27 kwietnia 2025 roku, Warszawa jest miejscem ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Pod hasłem „Tysiąclecie Korony Polskiej” stolica przeżywa dzień pełen historycznych atrakcji, patriotycznych uniesień i rodzinnej zabawy. Piknik Tysiąclecia – podróż przez wieki. Na lewym brzegu Wisły, w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego, od godziny 14:00 trwa Piknik Tysiąclecia.

Fot. Pixabay

Wydarzenie oferuje trzy strefy tematyczne: średniowieczną, współczesną i przyszłości. W strefie średniowiecznej można podziwiać pokazy walk rycerskich, husarii i musztry XVII-wiecznej, a także uczestniczyć w warsztatach dawnych rzemiosł i skosztować kuchni historycznej. Strefa współczesna prezentuje najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, natomiast strefa przyszłości oferuje interaktywne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Parada historyczna i przelot F-16

O godzinie 14:30 rozpoczęła się parada historyczna, która przeszła Mostem Świętokrzyskim na błonia PGE Narodowego. Na czele pochodu maszerowała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa. Tuż przed paradą niebo nad Warszawą przecięły samoloty F-16, wzbudzając aplauz tysięcy zgromadzonych.

Koncert gwiazd i pokaz dronów

Wieczorem na błoniach PGE Narodowego odbył się koncert „Tysiąclecie Korony Polskiej”, podczas którego wystąpili m.in. Kayah, Organek, Król, Bovska, Stanisław Soyka i Doda. Koncert przeplatany był krótkimi wstawkami historycznymi, przypominającymi o symbolicznym znaczeniu koronacji Chrobrego dla polskiej niepodległości i tożsamości. Kulminacją wydarzenia był największy w historii Polski pokaz dronów – tysiąc maszyn w 10 minut opowiedziało dzieje kraju, tworząc na niebie spektakularne obrazy: koronę, orła, mapę Polski i sceny z historii narodu.

Przesłanie na nowe tysiąclecie

W przemówieniach polityków i duchownych powracał jeden motyw: dziedzictwo Chrobrego zobowiązuje do obrony suwerenności i jedności narodowej. Warszawa pokazała, iż pamięć o przeszłości może być inspiracją do budowania silnej, nowoczesnej Polski – dumnej ze swojej historii i gotowej na wyzwania przyszłości.

Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Warszawie to nie tylko lekcja historii, ale i apel o odpowiedzialność za przyszłość. Z każdej sceny płynęło przesłanie, iż budowa silnej, wolnej Polski to niekończący się proces, w którym każdy z nas odgrywa rolę. Tysiąc lat temu Polska weszła do elity europejskich państw – dziś to my musimy dbać, by nigdy nie straciła tej pozycji.

Źródło: PAP/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału