Przestrzenie Sztuki – Taniec. Co nas czeka jesienią w Centrum Kultury

2 tygodni temu

Trwa kolejna edycja Przestrzeni Sztuki. Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na spektakle, filmy i warsztaty.

Przestrzeni Sztuki opierają się na dwóch modułach. Lubelska Scena Tańca zwraca szczególną uwagę na artystów tańca (różnych stylów) młodego pokolenia z Lublina i regionu. Z kolei Taneczna Twórczość Ogólnopolska to cykl regularnych (comiesięcznych) prezentacji spektakli niezależnych artystów tańca spoza regionu lubelskiego. Pokazy mają dać wybranym artystom szansę prezentacji ich twórczości przed lokalną widownią, a widzom szansę na regularny kontakt z twórczością taneczną.

Projekty edukacyjne i społeczne

„Kanon dzieł baletowych – klasycznie i współcześnie” to cykl pogadanek, który ma na celu popularyzację sztuki tanecznej i umożliwienie mieszkańcom mniejszych miejscowości kontaktu z baletem, zarówno w jego klasycznej, jak i współczesnej formie. Spotkania prowadzone przez Renatę Jakimiuk będą odbywać się w małych domach kultury i bibliotekach na terenie województwa lubelskiego.

Innym projektem otwartym na lokalną społeczność będą „Mini granty na klipy i etiudy filmowe”. Młodzież ze szkół podstawowych i średnich będzie mogła tworzyć klipy o długości 30-60 sekund, a dorośli – etiudy filmowe trwające 5-15 minut. Celem projektu jest zachęcenie uczestników do eksperymentowania z tańcem i ruchem w formie filmowej, przy użyciu prostych narzędzi, takich jak telefony czy kamery.

Kolejny projekt edukacyjny „Warsztaty tańca dla zespołów młodzieżowych” obejmuje 5 spotkań warsztatowych dla grup tanecznych z regionu lubelskiego. Zajęcia skoncentrują się na różnych aspektach tańca, takich jak kompozycja, zdrowie, praca w grupie oraz improwizacja ruchowa. Dzięki tym warsztatom młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje umiejętności pod okiem cenionych pedagogów i choreografów, co pozwoli im na dalszy rozwój artystyczny.

Pośród edukacyjnych propozycji Przestrzeni Sztuki – Taniec znajduje się także projekt dedykowany tancerzom o średnim i zaawansowanym stopniu umiejętności z całej Polski. W ramach „Coachingu ruchowego dla tancerzy” uczestnicy będą mieli okazję podnosić swoje kompetencje w zakresie techniki tańca, kreatywności oraz kondycji fizycznej.

Konferencja naukowa

W listopadzie 2024 roku odbędzie się konferencja naukowa „Konferencja o multimodalności”, która ma integrować polskie środowisko taneczne i akademickie, koncentrując się na komunikacji przez wiele zmysłów. Wydarzenie odbędzie się na UMCS w Lublinie, w Katedrze Lingwistyki Stosowanej. W programie przewidziano panele dyskusyjne oraz analizy spektakli prezentowanych podczas tegorocznych 28. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

PROGRAM – Wrzesień

20 września (piątek), godz.18.00 / Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie

„Lubelska Scena Tańca”: Agnieszka Sikorska, Anastasiya Yembulayeva, Kornelia Tofilska

21 września (sobota), godz. 18.00 / Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie

„Taneczna Twórczość Ogólnopolska”: Hertz Haus „HOTEL H.****”

Miejscem akcji spektaklu jest hotel – (nie-)miejsce prowizoryczne, ulotne, oraz podatne na przestępstwa. W tę tajemniczą przestrzeń autorki wpisują konwencję kryminału, przewrotnej analizie poddając motyw kobiety-ofiary. „Hotel H.****” to przedstawienie inspirowane m.in. kinem Alfreda Hitchcocka, malarstwem Edwarda Hoppera oraz twórczością Petera Handke.

22 września (niedziela), godz.18.00 / Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

Premiera spektaklu „Fashion Beach”, choreografia: Stefano Silvino

Od chwili, gdy Ewa skonsumowała rajski owoc, świat pozostaje zadziwiająco niezmieniony. Wiele kobiet wciąż ukrywa się za zasłoną wstydu, zmagając się z własnymi kompleksami i obawami. Codziennie zastanawiają się, w co ubrać się do pracy, ile warstw makijażu nałożyć, aby ukryć niedoskonałości na twarzy, “malowane” przez społeczne oczekiwania. Jak daleko może posunąć się kobieta, aby błyszczeć w najlepszym świetle?

Ponadto:

• Centrum Ruchu – regularne codzienne zajęcia ruchowe wg harmonogramu

dostępnego na centrumruchu.ltt.art.pl

• Open Studio – stały nabór na uczestników projektu poprze adres mailowy:

[email protected]

Październik – listopad (wybrane wydarzenia)

• Psychoterapia tańcem i ruchem

• Prezentacja spektakli oraz spotkania około spektaklowe i rozmowy z artystami: „Ogólnopolska twórczość Taneczna „ oraz „Lubelska Scena Tańca”

• Coaching ruchowy dla tancerzy w Centrum Kultury w Lublinie

• „Warsztaty tańca dla zespołów młodzieżowych – spotkanie z wyjątkowym pedagogiem” w Lublinie i regionie

• „Kanon dzieł baletowych – klasycznie i współcześnie” – w regionie lubelskim

• „Mini granty na klipy i etiudy filmowe” – prezentacja finałowych etiud

• Konferencja: „Multimodalność: konteksty, funkcje, wymiary” – Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Fot. Maja Kotarska/ Materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału