Prześwietlenie zębów – wszystko co musisz wiedzieć na temat radiologii stomatologicznej

3 godzin temu
Zdjęcie: Prześwietlenie zębów – wszystko co musisz wiedzieć na temat radiologii stomatologicznej


Twój dentysta zlecił Ci wykonanie RTG zębów, a ty zastanawiasz się, co to adekwatnie znaczy? Radiologia to bardzo istotny element niemal każdego leczenia stomatologicznego – umożliwia ona dotarcie do sedna problemu dzięki szczegółowych badań obrazowych, z których wykwalifikowani specjaliści będą w stanie nie tylko wyciągnąć wnioski, ale również zlecić dalsze działania terapeutyczne w zakresie leczenia zębów. Badania rentgenowskie zębów pozwalają bowiem na dokładną ocenę nie tylko stanu korony zębowej, ale również zmian, które zachodzą w tkance kostnej i korzeniach zębów. Przyczyn otrzymania takiego skierowania może być wiele; począwszy od zaawansowanej próchnicy, przez ocenę stanu zębów zatrzymanych, aż do podejrzenia urazów występujących w okolicach twarzoczaszki. Już dziś poznaj lepiej rodzaje badań RTG przeprowadzanych w stomatologii oraz dowiedz się, jakie narzędzia wykorzystywane są podczas zabiegów!

Rodzaje i charakterystyka badań RTG w stomatologii?

Badanie RTG zębów to jedno z najczęściej wykonywanych badań z zakresu stomatologii. w tej chwili wyróżniamy jego kilka rodzajów. Najpopularniejszym jest RTG punktowe, wykorzystywane w celu uzyskania obrazu konkretnego zęba, co jest szczególnie pomocne zwłaszcza przy leczeniu kanałowym – pozwala ono na profesjonalną ocenę stanu zęba, a także wszelkich tkanek znajdujących się w jego obrębie. Punktowe RTG bardzo często ma miejsce na koniec leczenia endodontycznego, przez co możliwa jest kontrola schematy wypełnienia kanałów. Badanie punktowe jest bardzo szybkie; trwa zaledwie kilka minut. Kolejnym rodzajem badania RTG jest pantomograf – panoramiczne zdjęcie zębów górnej i dolnej szczęki, zatok szczękowych oraz stawów skroniowo-żuchwowych, za pomocą którego możliwa jest ocena całego zgryzu. Pantomograf pozwala również na stwierdzenie obecności zawiązków zębów mądrości, które potrafią nastręczyć pacjentom wielu dolegliwości, powodując ból i nawracające infekcje jamy ustnej. Oprócz RTG punktowego i RTG pantomograficznego, dodatkowo wyróżniamy także RTG cefalometryczne, które umożliwia nie tylko ocenę stanu zębów, ale także wad zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych, a także kości całej czaszki. Warto pamiętać, iż do wykonania RTG zęba konieczne jest posiadanie skierowanie od lekarza, na którym znajdziemy informację na temat rodzaju badania, jakiego przeprowadzenie jest konieczne do dalszej diagnostyki.

Narzędzia i akcesoria stosowane w radiologii stomatologicznej

Badanie rentgenowskie zęba lub całej szczęki jest konieczne w całym procesie diagnostyki stomatologicznej. To właśnie dzięki niemu specjalista może dostrzec zmiany, których często nie da się zauważyć gołym okiem, a które mają bezpośredni wpływ na stan jamy ustnej. Samo badanie RTG jest stosunkowo bezpieczne – między innymi w związku z wykorzystywaniem podczas jego przeprowadzania wyłącznie najwyższej klasy sprzętu oraz niezbędnych narzędzi. Podstawowe narzędzia oraz akcesoria możemy znaleźć na stronie lubdent.com.pl. Firma LUBDENT oferuje profesjonalne wyposażenie stomatologiczne do gabinetów. W ofercie sklepu znaleźć można między innymi radiowizjografię, dmuchawki stomatologiczne czy wewnątrzustne aparaty rentgenowskie, pozwalające na kompleksowe przeprowadzenie badań w ciągu zaledwie kilku minut.

Idź do oryginalnego materiału