Przetrwali Zagładę, połączyły ich podobne doświadczenia

2 dni temu

Kilka lat temu do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie trafiła anglojęzyczna publikacja z 2019 roku autorstwa Fredy Widawskiej i Adel Abraham pt. „Mina i Jacob. Ocaleni z Holokaustu, więźniowie dziewięciu obozów”, która całkiem niedawno została przełożona na język polski. Książka wyróżnia się nie tylko bogatym kontekstem historycznym, nakreślonym przez autorki, ale także licznymi relacjami świadków oraz ogromnym ładunkiem emocjonalnym, który niesie.

Początkowo wydawało się, iż to jedna z wielu historii — wspomnienia rodziców z czasów okupacji, spisane przez córki. gwałtownie jednak okazało się, iż wydana w Sydney książka ma bezpośredni związek z obozem pracy przymusowej dla Żydów, który w czasie II wojny światowej funkcjonował w Żabikowie. Co więcej, w publikacji wspomniane są także inne obozy z okolic Poznania oraz getta organizowane na terenie Wielkopolski.

„Mina i Jacob” opowiada historię Miny Laub i Jacoba Widawskiego, którzy poznali się w 1945 roku. Mina przeszła przez krakowskie getto, obóz koncentracyjny Plaszow oraz obóz pracy w Skarżysku-Kamiennej. Jacob był więźniem obozów pracy przymusowej w okolicach Poznania, a latem 1943 roku trafił do Auschwitz. Oboje przetrwali Zagładę, założyli rodzinę i rozpoczęli nowe życie w powojennej Polsce, zanim wydarzenia lat 60. zmusiły ich do emigracji do Australii.

Stało się jasne, iż publikacja powinna jak najszybciej zostać przełożona na język polski. Po nawiązaniu kontaktu z autorkami przystąpiono do tłumaczenia książki oraz jej redakcji, dostosowując treść do polskiego czytelnika. Poprawiono przypisy, które po korekcie odwołują się do polskich wersji cytowanych publikacji. Uzyskano także niezbędne licencje na wykorzystanie fotografii i kopii dokumentów zamieszczonych w książce. Realizację polskiego wydania powierzono Paulinie Matuszewskiej, która na każdym etapie prac konsultowała zmiany z autorkami. Publikacja „Miny i Jacoba” w języku polskim nie byłaby możliwa bez zaangażowania Muzeum KL Plaszow, kierowanego przez dr Monikę Bednarek, które objęło nadzór merytoryczny nad częścią tekstu dotyczącą historii Miny. Muzeum KL Plaszow jest także współwydawcą książki.

Książka trafiła do drukarni pod koniec ubiegłego roku, a od stycznia jest dostępna w sprzedaży. Można ją nabyć w księgarniach internetowych Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie i Muzeum KL Plaszow, a także stacjonarnie w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie, jego oddziale w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady w Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz w poznańskiej księgarni „Arsenał”. jeżeli interesują się Państwo historią regionalną lub poruszającymi opowieściami o ludzkiej sile i przetrwaniu, ta książka powinna znaleźć się w Państwa domowej biblioteczce.

Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie oraz Muzeum KL Plaszow planują serię spotkań poświęconych tej publikacji. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału! Zachęcamy do śledzenia naszych stron internetowych oraz mediów społecznościowych, gdzie niedługo pojawi się więcej szczegółowych informacji.

Patrycja Hajder

Fotografia ślubna Miny i Jacoba z 1946 roku fot. Zb. Fredy Widawskiej i Adel Abraham
Jacob Widawski podczas wizyty w Auschwitz w 1989 roku fot. Zb. Fredy Widawskiej i Adel Abraham
Okładka książki „Mina i Jacob. Ocaleni z Holokaustu, więźniowie dziewięciu obozów” fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Idź do oryginalnego materiału