„Ufff! Jak gorąco” – mogłoby dziś służyć zamiast „cześć” czy „dzień dobry”, i taka sytuacja utrzyma się przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia, a synoptycy prognozują, iż w najbliższych dniach w Polsce może paść rekord wysokiej temperatury. Taka pogoda oznacza też… dodatkowe obowiązki dla pracodawców.
W czasie takich upałów najlepiej wypoczywać nad wodą. Co jednak robią mieszkańcy Lublina, którzy mimo ponad 30 stopni Celsjusza muszą pracować? – Większość by powiedziała, iż pewnie włączyć klimatyzację. Ja akurat mam uczulenie na klimatyzację, więc otwieram okno. Na szczęście mam okna od zachodu, więc rano będę miała teraz chłodniej, dopiero później będzie gorąco. Chociaż wczoraj się zastanawiałam, czy dziś po południu nie włączę tej klimy. Najlepiej namoczyć sobie kawałek ręcznika, nałożyć na głowę. Mało pracować, dużo się uśmiechać, dużo pić i czekać, aż będzie chłodniej – mówią mieszkańcy.
Obowiązki pracodawcy
– Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom dodatkową ochronę w czasie upałów – mówi nadinspektor pracy Adam Derza z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie. – Pracodawca w tym okresie powinien zweryfikować stan techniczny urządzeń, przede wszystkim klimatyzacyjnych, wentylacyjnych w pomieszczeniach. Na pewno warto zwrócić uwagę, i taki jest obowiązek prawny, żeby w oknach, świetlikach były urządzenia typu sprawne żaluzje, ograniczające operowanie promieni słonecznych w pomieszczeniach. Niewątpliwie jest obowiązek prawny, ale to chyba bardzo logiczne, trzeba dostarczyć pracownikom wodę w adekwatnej ilości do potrzeb – przepisy mówią tutaj o 28 stopniach w pomieszczeniach zamkniętych i 25 stopniach na zewnątrz.
Dla osób wykonujących pracę na otwartej przestrzeni pracodawcy muszą zapewnić też miejsce do odpoczynku odsłonięte od słońca. Firmy mogą też wprowadzić inne rozwiązania, takie jak dodatkowe przerwy lub skrócenie czasu pracy.
– Nie jest to jednak obowiązek – zaznacza nadinspektor pracy. – Formalnie nie znajdziemy takich uregulowań, natomiast nasze zalecenia i wytyczne są takie, iż prosimy o to, i pracodawca zawsze ma do tego prawo, żeby jakieś dodatkowe elementy zastosować. I tak, warto, żeby pracodawcy pomyśleli o dodatkowych przerwach, być może o skróceniu czasu pracy w te bardzo gorące dni. Pełna swoboda. Myślę, iż pracodawca powinien przemyśleć tego typu działania.
Skrócenie czasu pracy i dłuższe przerwy
Na skrócenie czasu pracy zdecydowała się firma remontowo-budowlana z Lublina. Jak mówi kierownik robót Wojciech Wawrycak, decyzja była związana z troską o bezpieczeństwo pracowników, pracujących na zewnątrz. – Dzisiaj zaczęliśmy pracę o godzinie 6.00, pracujemy tylko do godziny 12.00. Zapewniamy wodę. Wiadomo, krócej pracują, żeby nie dostali żadnego udaru. Tak będzie codziennie. Wczoraj zaczęliśmy, było znośnie, ale dzisiaj było już gorzej.
Z kolei lubelscy strażnicy miejscy mogą liczyć na dłuższe przerwy – mówi Angelika Gmitrzuk ze Straży Miejskiej w Lublinie: – Nasi funkcjonariusze mają stały dostęp do wody, zarządzone są dodatkowe bądź wydłużone przerwy. jeżeli jest taka potrzeba, godziny pracy w terenie też mogą zostać skrócone. Dodam, iż pojazdy służbowe są wyposażone w klimatyzację, która dodatkowo poprawia komfort pracy w terenie. Pomimo tych trudnych warunków, straż miejska pracuje w trybie ciągłym.
Mimo upałów, strażników miejskich w krótkich spodenkach zobaczymy tylko na rowerach.
– jeżeli jest gorąco, to tutaj mamy na standardowym wyposażeniu czapkę z daszkiem, t-shirty z krótkim rękawem i zobligowani jesteśmy do noszenia długich spodni. Wyjątkiem są patrole rowerowe, na które zakładane są krótkie spodenki – mówi Angelika Gmitrzuk.
Państwowa Inspekcja Pracy nie wyklucza nowych regulacji
Może się natomiast zdarzyć, iż pracownicy Urzędu Miasta Lublin będą pracować w innych niż na co dzień pomieszczeniach – mówi sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki. – Znacząca część pomieszczeń urzędu miasta jest już klimatyzowana. Natomiast tam, gdzie pomieszczenia nie są klimatyzowane, pracownik ma możliwość korzystania z takich przenośnych wentylatorów – to zapewnia pracodawca, Urząd Miasta Lublin. Ma również możliwość korzystania z ogólnych pomieszczeń, w których są klimatyzowane, o ile w obrębie danego wydziału takowe pomieszczenia znajdują się. Tu już dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia takiej funkcjonalności pracy pracownika.
Państwowa Inspekcja Pracy nie wyklucza, iż w związku z rosnącą liczbą upalnych dni w ciągu roku pojawią się też nowe regulacje prawne w tym zakresie.
Do soboty (27.06) w całym regionie obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed silnymi upałami. Z aktualnych prognoz pogody wynika, iż będzie ono przedłużane, a w niedzielę i poniedziałek temperatury mogą wzrosnąć choćby powyżej 35 stopni.
W czasie upałów nie zapominajmy też o zwierzętach – muszą mieć zapewniony dostęp do wody i choćby na chwilę nie można zostawiać ich z miejscach, które gwałtownie się nagrzewają – takich jak samochody.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com

5 godzin temu















