Przeworsk: Jubileusz 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej. – relacja/fotografie

ppitv.pl 5 dni temu

W dniu 8 września br. odbyło się wyjątkowe święto – Jubileusz 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Realizowano wtedy również projekt związany z obchodami 20 – lecia Polski w Unii Europejskiej, wydarzenie to zgromadziło nie tylko mieszkańców powiatu przeworskiego, ale także licznych miłośników kolejnictwa i historii z całego kraju. Więcej o tym poniżej.


Historia Przeworskiej Kolei Dojazdowej rozpoczęła się 8 września 1904 roku, kiedy to uruchomiono linię wąskotorową Przeworsk – Bachórz – Dynów.

Pierwsze pociągi kursowały według rozkładu:

„(…) pociąg 5251 odchodzący z Przeworska o godzinie 4 minut 45 rano i przychodzący do Dynowa o 8 godzinie 16 minut rano i pociąg 5252 odchodzący z Dynowa o godzinie 4 minut 15 rano i przychodzący do Przeworska o 7 godzinie 52 minuty rano.”


Obchody rozpoczęły się na stacji Przeworsk Wąski, gdzie licznie zgromadzeni goście zostali przywitani przez Starostę Przeworskiego Dariusza Łapę.

Następnie głos zabrali m.in.:
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Sabina Południak, Wicestarosta Średzki Bogusław Biernat, Wicestarosta Przeworski Zbigniew Kiszka, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku Robert Mądry, Główny Specjalista ds. PKD Bogusław Zięba. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wiktor Koba, Przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Katarzyna Balawender, Wiceprzewodniczący Jerzy Solarz, Członek Zarządu Krzysztof Bartuś, Radni Agnieszka Bukowa-Jedynak i Wiesław Bukowski.

Jedną z atrakcji dnia był parowóz Px48-1920, który dzięki współpracy ze Średzką Koleją Powiatową, odbył kurs na trasie Przeworsk – Dynów. W Dynowie uczestnicy obchodów mieli okazję wziąć udział w Miejsko-Gminnych Dożynkach, których organizatorem byli Burmistrz Miasta oraz Wójt Gminy Dynów. Tam zaprezentowano m.in. wystawę pt. „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019″. Parowóz będzie kursował do 15 września br., dając szansę jeszcze większej liczbie osób na przeżycie tej wyjątkowej podróży w czasie.

W tym dniu przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji, które czekały zarówno na Dworcu Przeworsk Wąski, jak i na Stacji w Kańczudze. Dostępne były bezpłatne przejazdy parowozem oraz lokomotywą, kolejką elektryczną na trasie Przeworsk Wąski – Muzeum – Przeworsk Wąski, drezyny, strefa drewnianych gier wielkoformatowych, dmuchany plac zabaw oraz stoiska gastronomiczne. W odnowionym budynku stacyjnym można było obejrzeć wystawę stałą przybliżającą historię PKD. Z kolei w Kańczudze uczestnicy mogli dodatkowo zwiedzić budynek stacyjny i wieżę ciśnień, obejrzeć występy artystyczne i wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, garncarskich i hafciarskich. W Przeworsku i Kańczudze można było obejrzeć wystawę prezentującą rewitalizację kolejki oraz jej historię. Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórza przygotowało kiermasz z tradycyjnymi potrawami.

Zaprezentowali się: C.K. Kapela, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” wraz z Kapelą Ludową „Bez Noge z Gaci”, Kapela „Klika z Jawornika”, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej “X D.O.K.”.

info za powiatprzeworsk.pl

fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane
fot. materiały nadesłane



Idź do oryginalnego materiału