Przez idiotyczne regulacje Europa zostanie bez metanu

goniec.net 4 godzin temu

Przedstawiciele czterech państw odpowiedzialnych za energetykę – Stanów Zjednoczonych, Kataru, Nigerii i Algierii – wysłali we wtorek list do przywódców Unii Europejskiej, ostrzegając, iż wdrożenie unijnych przepisów dotyczących metanu może zakłócić dostawy ropy naftowej i gazu ziemnego w regionie.

W 2024 roku weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie metanu (EUMR). Jego celem jest ograniczenie emisji metanu, w tym z globalnych łańcuchów dostaw. Rozporządzenie nakłada na importerów energii z UE obowiązek przestrzegania różnych procedur sprawozdawczych i monitorowania przy imporcie energii z innych krajów. Zasady te zaczną obowiązywać w latach 2025–2030.

W liście z 23 czerwca cztery państwa ostrzegły europejskich przywódców, iż większość eksporterów sprzedających produkty energetyczne do Unii Europejskiej „nie będzie w stanie spełnić wymagań EUMR dotyczących pomiaru, raportowania i weryfikacji (MRV) emisji metanu w wyznaczonym terminie”.

EUMR zostało powołane w celu kontrolowania emisji metanu w ramach polityki klimatycznej UE. Jak podaje Komisja Europejska, metan jest „drugim co do wielkości czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu”.

W swoim liście cztery państwa stwierdziły, iż „według niezależnej, kompleksowej analizy branżowej niemal cały import ropy naftowej do UE i znaczna ilość importu gazu ziemnego do UE” nie będzie zgodna z rozporządzeniem EUMR od stycznia 2027 r.

„Nawet przy adaptacyjnym i elastycznym wdrożeniu, nieuchronne są znaczące negatywne skutki dla podaży i cen” – stwierdzili.
Importerzy z UE rozpoczęli już proces zakupu ropy naftowej i gazu, które będą magazynowane z dostawą w przyszłym roku. Jednak, jak wynika z listu, na razie nie ma „realnego sposobu” na dostosowanie się do przepisów EUMR.

Według Komisji Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem EUMR, importerzy są zobowiązani do wykazania, iż ​​węgiel, ropa naftowa lub gaz ziemny importowane do UE zostały wydobyte w jurysdykcji, w której obowiązują „wymogi dotyczące monitorowania, raportowania i weryfikacji równoważne z tymi stosowanymi w UE”. Wymóg ten wchodzi w życie 1 stycznia 2027 r. i ma zastosowanie do wszystkich umów podpisanych lub odnowionych po 4 sierpnia 2024 r.

Do 5 sierpnia 2028 r. importerzy z UE muszą zgłosić intensywność emisji metanu w przypadku importowanego węgla, ropy naftowej lub gazu ziemnego podczas produkcji. Do 5 sierpnia 2030 r. importerzy muszą wykazać, iż intensywność emisji metanu w tych towarach jest niższa od progu ustalonego przez Komisję Europejską.

Idź do oryginalnego materiału