Mam ponad 62 lata. Mieszkamy z żoną w budynku, który przejęty został przez spółdzielnię – „coop”. Słyszałem, iż mój czynsz nie może wzrosnąć. Czy to prawda?
Lokatorzy podlegający regulacji Rent Control lub Rent Stabilization mogą wystąpić do Wydziału Finansowego miasta Nowy Jork z wnioskiem o zamrożenie podwyżek czynszu (tzw. program SCRIE). Warunki, które trzeba spełniać, by się o to ubiegać: wiek 62 lata, osoba występująca musi być wpisana na umowie najmu jako tzw. „primary tenant” (główny wynajmujący), całkowity dochód osób tam zamieszkałych nie może przekraczać $61,000.00 (do dochodu wlicza się też ewentualny podnajem części mieszkania), kwota przeznaczona na czynsz przekracza jedną trzecią dochodu miesięcznego. Aplikacje na program SCRIE składa się do Wydziału Finansowego. Pamiętać trzeba, iż muszą one być odnowione przed wygaśnięciem umowy o najem.
* * *
Żyłam z związku z partnerem przez 15 lat bez małżeństwa, ale mamy wspólne dziecko. W tym czasie partner kupił dom. Czy jestem uprawniona do jakiejkolwiek części spadku po nim?
W Nowym Jorku nie są uznawane małżeństwa nieformalne, tzw. „common law marriage”. O ile partner nie zostawił nic dla matki dziecka w testamencie, to nie jest uprawniona do żadnej części spadku. Ustawa przewiduje, iż w takiej sytuacji dziedziczą legalni małżonkowie i dzieci zmarłego. Dziecko, które macie wspólnie, będzie uprawnione do dziedziczenia. Zaznaczam, iż o ile testament zmarłego nie przewiduje dziedziczenia przez dzieci, dzieciom nie należy się żadna część spadku (odwrotnie niż w Polsce, gdzie dziecku należy się zachowek).
Zdarza się np. iż dana osoba pozostaje w związku małżeńskim w Polsce, nie ma rozwodu i zaczyna na nowo życie w USA. W takim scenariuszu, o ile nie ma testamentu, wszystko dziedziczą małżonek i dzieci zmarłego w Polsce. Podobnych sytuacji jest bardzo dużo. o ile dana osoba nie chce przeprowadzić rozwodu, może przynajmniej sporządzić testament. Wbrew obiegowej opinii, sporządzenie testamentu nie oznacza, iż dana osoba spodziewać się musi rychłej śmierci.
* * *
Czy mogę mieć dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym zmarłego brata, o ile na rachunku dopisany jest jego znajomy?
Wszystko zależy od tego, jakie prawa ma taki znajomy. o ile jest współwłaścicielem konta, dostanie wszystkie pieniądze. Podobnie o ile był zapisany jako uprawniony do konta na wypadek śmierci Pani brata. Natomiast jeżeli znajomy był tylko upoważniony przez pełnomocnictwo do dokonywania pewnych czynności na koncie, nie dostanie on nic, jako iż pełnomocnictwo wygasło z chwilą śmierci brata.
Romuald Magda Esq.
[email protected]
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.