Przy Murach praca wre.....

kronikiinowroclawskie.blogspot.com 9 miesięcy temu
Już niedługo Inowrocław zyska kolejne miejsce przypominające jego wielką historię.....
Dobiegają końca prace przy rewitalizacji najdłuższego ocalałego fragmentu średniowiecznych murów miejskich.


Mimo późnych godzin popołudniowych prace realizowane są pełną parą.....






Po potężnym, efektownym, średniowiecznym inowrocławskim grodzie nie został do dzisiejszych czasów prawie żadem ślad, jedynie ziemia zawiera jeszcze relikty dawnej potęgi: fundamenty, piwnice, resztki murów dawnych budowli.
Jedyne świadectwa tamtych czasów to ocalałe dwa fragmenty murów miejskich: jeden na tyłach Teatru Miejskiego, przy Szkole Muzycznej, drugi przy ulicy Poznańskiej, w pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja i dwukomorowa, gotycka piwnica ważnicy miejskiej.
Aby uchronić miasto zagrożone najazdami od zniszczeń na przełomie XIII i XIV wieku otoczono je murami obronnymi o wysokości 5 m,grubości ok. 2 m i długości ok. 1600 m, dwoma fosami i wałami. W murach znajdowały się trzy potężne zamczyste bramy wjazdowe zwane : Toruńską (Żydowską), Poznańską ( inaczej zwaną Strzeleńską lub Mątewską) i Bydgoską oraz 16 baszt obronnych za utrzymanie których odpowiedzialne były cechy rzemieślnicze.
Za czasów panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego miasto rozwijało się prężnie i znaczenie jego rosło. Zaliczane było do siedmiu najważniejszych grodów w państwie. Zwłaszcza w czasach Kazimierza Wielkiego powstało w mieście wiele murowanych budowli sakralnych i świeckich oraz fortyfikacji miejskich zaliczanych wtedy do najokazalszych i najpotężniejszych takich miejskich umocnień obronnych w całym kraju.




Ukończenie i odbiór prac jest przewidziany na 12.12.2023, a więc już za kilka dni....

To kolejny krok do stworzenia w Inowrocławiu Szlaku Turystyczno-Historycznego....





















Idź do oryginalnego materiału