Przybieranie na wadze w trakcie leczenia raka piersi

bialyorzel24.com 5 godzin temu

Przyrost masy ciała w trakcie leczenia raka piersi to zjawisko bardzo powszechne. Dr Marcin Dada, kardiolog z Heart & Vascular Institute w The Hospital of Central Connecticut, oraz dr Casey Connors, chirurg onkologiczna specjalizująca się w leczeniu raka piersi w tym samym ośrodku, współpracują ze sobą, aby wspierać pacjentki w utrzymaniu zdrowej masy ciała w trakcie terapii i po jej zakończeniu.

Dr Marcin Dada jest kardiologiem w Heart and Vascular Institute. Wizytę można umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 860-224-5694.

W Stanach Zjednoczonych żyją około 4 miliony kobiet, które przeszły raka piersi – mówi dr Dada. – Większość z nich nie umiera z powodu nowotworu, a chorób sercowo-naczyniowych – dodaje.

Jak wyjaśnia dr Dada, stosowane w leczeniu raka piersi metody, takie jak chemioterapia czy hormonoterapia, często powodują przyrost masy ciała. Przykładowo: chemioterapia może prowadzić do przedwczesnej menopauzy, a związany z nią spadek poziomu estrogenów sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Grupami szczególnie narażonymi na przyrost masy ciała są młodsze pacjentki, osoby pochodzenia afroamerykańskiego, latynoskiego oraz mężczyźni chorujący na raka piersi.

Jako kardiolog, dr Dada wspiera onkologów nie tylko w zakresie leczenia powikłań sercowo-naczyniowych związanych z terapią nowotworową, ale również promuje zdrowy styl życia w tym trudnym czasie diagnozy i intensywnego leczenia.

Nadmierny przyrost masy ciała może zwiększać ryzyko rozwoju choroby wieńcowej – ostrzega. – Już ponad pięcioprocentowy wzrost względem wagi wyjściowej w momencie diagnozy może być sygnałem ostrzegawczym – podkreśla.

Dr Connors z kolei zwraca uwagę na inne konsekwencje tycia w trakcie leczenia raka piersi. – Zwiększona masa ciała podnosi poziom estrogenów u kobiet przed menopauzą i po menopauzie, co może wpłynąć na ryzyko nawrotu choroby nowotworowej. U pacjentek z otyłością znacznie wzrasta ryzyko powikłań po operacjach rekonstrukcyjnych piersi – częściej dochodzi infekcji i do problemów z gojeniem ran – mówi. – Osiągnięcie prawidłowej masy ciała przed zabiegiem daje szersze możliwości chirurgiczne i lepsze rokowanie – dodaje.

Co z tym robimy? Wdrażamy konieczne zmiany w stylu życia, skupiając się na zdrowej diecie i aktywności fizycznej – mówi dr Dada.

Zalecenia obejmują:

  • dietę bogatą w zdrowe źródła białka, głównie roślinnego, ale również drobiowego,
  • regularne spożywanie ryb i owoców morza bogatych w kwasy omega-3,
  • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych – unikanie czerwonego mięsa, żywności smażonej i wyrobów cukierniczych,
  • wybieranie niskotłuszczowych lub odtłuszczonych produktów mlecznych,
  • minimalizowanie spożycia żywności wysoko przetworzonej oraz produktów z dodatkiem cukru.

Dr Dada wskazuje, iż American Heart Association zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.

Dr Connors podpowiada, iż można osiągnąć ten wynik poprzez 30 minut energicznego marszu przez 5 dni w tygodniu, uzupełnionego o 2 dni treningu siłowego.

Leczenie raka piersi jest absolutnym priorytetem. Ale równie ważne jest, aby zadbać o serce i inne narządy, które muszą poradzić sobie ze skutkami ubocznymi terapii – podkreśla dr Dada.

Dr Casey Connors jest chirurgiem onkologicznym w Hartford HealthCare Cancer Institute w Plainville. Wizytę można umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 860-224-5416.
Idź do oryginalnego materiału