W Świętokrzyskim Centrum Neurologii powstaje sala do monitoringu pacjentów w pierwszej dobie po przebytym udarze.
Będą tam przebywali chorzy po zabiegach trombektomii, czyli usunięcia zakrzepu z naczynia oraz pacjenci po dożylnym leczeniu fibrynolitycznym, które jest wskazane w przypadku poważnej i potencjalnie zagrażającej życiu zakrzepicy – informuje dr n. med. Jacek Antecki, kierownik Klinicznego Oddziału Leczenia Udarów Mózgu w szpitalu na Czarnowie.
– Sala, która powstaje tak naprawdę jest odpowiedzią na potrzeby coraz większej liczby zachorowań udarowych. Tacy pacjenci muszą w tej pierwszej dobie być monitorowani w sposób ciągły prze jedną dobę, a czasami dłużej. Sala jest przystosowana do pełnego monitoringu pacjentów, zarówno monitoringu kardiologicznego, jak i kwestia wizualnego monitoringu przez zespół pielęgniarski – mówi specjalista.
W ubiegłym roku w Klinicznym Oddziale Leczenia Udarów Mózgu w szpitalu na Czarnowie leczonych było około 1500 pacjentów, podczas gdy jeszcze 10 lat temu ta liczba oscylowała w okolicach 1000-1100 pacjentów.
– Z roku na rok widzimy tendencję wzrostową co do liczny zachorowań udarowych. Najprawdopodobniej ma to związek ze starzejącym się społeczeństwem. Trzeba pamiętać, iż udar mózgu jest wynikiem innych chorób, takich jak choroby kardiologiczne, czy miażdżyca w naczyniach tętniczych. Jest to związane ze stylem życia, z jakością życia, siedzącym trybem, brakiem aktywności, nieprawidłowym dietą, często z paleniem tytoniu – wylicza dr n. med. Jacek Antecki.
Wystąpieniu udaru sprzyja również nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.
Na sali do monitoringu pacjentów w pierwszej dobie po leczeniu udarów utworzono 6 miejsc, a niebawem dokupione zostanie wyposażenie.