Punkt dla Podlasia uratował Damian Lepiarz

Avia Świdnik to drużyna, z którą Podlasie najczęściej grało w III lidze. Bilans meczów między nimi w tej klasie rozgrywkowej jest na korzyść podlubelskich rywali. Nie poprawiło go ostatnie spotkanie, po którym Podlasie ma na koncie 6 zwycięstw, 13 porażek, a 9 meczów zakończyło się remisem. W tym 2:2 w sobotę 21 września na bialskim stadionie, gdzie na dwa gole Rafała Kursy taką samą ich ilością odpowiedział Damian Lepiarz.

PODLASIE Biała Podl. – AVIA Świdnik 2:2 (0:1).

0:1 – Kursa (16), 0:2 – Kursa (49), 1:2 – Lepiarz (57), 2:2 – Lepiarz (64).

Podlasie: Misztal, Krawczyk, Podstolak, Awdiejew, Kamiński, Orzechowski (70 Pigiel), Andrzejuk, Opalski (90+3 Grochowski), Cichocki (90+3 Kozłowski), Lepiarz (90+3 Handzlik), Pokora (78 Wnuk).

Avia: Murawski, Dobrzyński, Kursa, Rozmus, Popiołek, Uliczny, Małecki (61 Grabara), Kalinowski (77 Tkaczyk), Szczygieł (82 Zagórski), Remeniuk, Paluchowski (82 Marek).

Sędzia: Ł. Mucha (Lublin).

Kartki-żółte: Pigiel (Podlasie) oraz Rozmus (Avia).

Od pierwszych minut więcej z gry mieli gospodarze i dwukrotnie w ciągu kwadransa zagrozili świdnickiej bramce. Tomasz Andrzejuk posłał piłkę tuż obok słupka, niecelnie uderzył też Michał Pokora. Za to goście już po pierwszej próbie cieszyli się z prowadzenia. Z lewej strony dośrodkował Andrij Remeniuk, a celną główką popisał się występujący jesienią 2016 r. w barwach Podlasia i autor dwóch wtedy dla niego goli Rafał Kursa. Gra po tym niekorzystnym dla bialczan zdarzeniu wyrównała się, ale świdniczanie nie oddali już do przerwy ani jednego strzału. Po drugiej stronie boiska nad poprzeczką uderzył za to Dmytro Awdiejew, obok słupka posłał piłkę głową Damian Lepiarz, a strzał Pokory tą samą częścią ciała obronił Jakub Murawski.

Druga połowa zaczęła się od drugiej udanej interwencji bramkarza Avii, gdy z ostrego kąta próbował go zaskoczyć Piotr Cichocki. Niestety, za chwilę było 0:2. Najpierw po próbie Remeniuka piłka odbiła się od jednego z bialskich zawodników i goście domagali się karnego, ale sędzia wskazał na rzut rożny. Z niego dośrodkował Igor Szczygieł, a po raz drugi celnie uderzył głową Kursa.

– Czuję lekką satysfakcję z obu bramek, bo przy ostatniej wizycie (1 kwietnia 2023 r. – przyp. RL) zostałem brzydko potraktowany przez kibiców, choć spędziłem tu pół roku i miło wspominam ten okres – powiedział po meczu zdobywca obu goli dla Avii.

Po chwili kontaktowego gola mógł zdobyć, po wrzutce Awdiejewa, Lepiarz, na miejscu był jednak Murawski. Jeszcze lepiej spisał się za chwilę po kontrze świdniczan jego vi-a-vis Paweł Lipiec, wygrywając pojedynek ze Szczygłem. W 57. minucie było już 1:2. Strzał Szymona Kamińskiego w lewy dolny róg Murawski obronił, ale był bezradny przy dobitce Lepiarza.

Napór podopiecznych trenera Artura Renkowskiego nie ustawał. Dwukrotnie potężnie uderzał Pokora – raz piłka przeleciała nad poprzeczką, następnie, odbijając się od prawego słupka, opuściła boisko. Drogę znalazła dopiero do siatki po kolejnej udanej akcji Podlasia i strzale Lepiarza. Od tego momentu, niespodziewanie, lepiej zaczęli prezentować się goście, szczególnie po pojawieniu się… bialskich rezerwowych. Najbardziej mogą żałować sytuacji z 68. minuty, kiedy wyszli z kontrą trzech na dwóch, na szczęście Szczygieł trafił w Kamińskiego, a po wrzutce z rogu Wojciech Kalinowski w Andrzejuka. Zwycięskiego dla Avii gola mógł też zdobyć rezerwowy Eryk Galara, ale najpierw uderzył obok słupka, następnie jego główkę obronił Lipiec i mecz zakończył się, jak się wydaje, sprawiedliwym remisem.

W przerwie odbył się konkurs jedenastek dla… kobiet. Na bramce stanął rezerwowy w sobotę Rafał Misztal, a pokonać go próbowały: Iwona Kandora, Tosia Kandora i Joanna Parafiniuk. W nagrodę wszystkie otrzymały piękne prezenty od drogerii Dotyk Natury, mieszczącej się w Centrum Handlowym SAS, które jest jednym ze sponsorów Podlasia.

Wyniki innych spotkań dziewiątej kolejki Betclic III ligi: Czarni – Wiślanie 0:0, KS Wiązownica – Unia 3:3, KSZO – Korona II 1:2, Lewart – Pogoń-Sokół 0:1, Siarka – Chełmianka 2:1, Świdniczanka – Sandecja 2:2, Wisła II – Star 3:1, Wisłoka – Podhale 2:3.

Na czele, z dorobkiem 23 punktów, Sandecja Nowy Sącz, która o cztery punkty wyprzedza Podhale Nowy Targ i o pięć Chełmiankę. Podlasie (14 pkt.) awansowało na miejsce ósme.

W sobotę 28 września bialczanie zagrają o godz. 16 w Dębicy ze znajdującą się tuż za nimi Wisłoką (13 pkt.).

Niższe klasy rozgrywkowe

W lubelskiej IV lidze odbyły się w minionym tygodniu dwie kolejki. Orlęta-Spomlek powiększyły po nich swój dorobek o cztery punkty, a MOSiR Huragan o jeden.

Za chwilę piłka odbije się od Marcina Chilimoniuka (w przysiadzie) i wpadnie do bramki MOSiR Huraganu (fot. Roman Laszuk)

W środę radzynianie pokonali rezerwy lubelskiego Motoru 4:1, by w niedzielę zremisować bezbramkowo na wyjeździe z Tomasovią Tomaszów Lubelski. Gole w pierwszym meczu zdobyli: Jan Mróz z karnego w 5. minucie, Marcel Obroślak w 19., Dominik Rycaj w 70. i Paweł Szatała w 85., a honorowe trafienie dla lublinian zanotował w doliczonym czasie pierwszej połowy Denys Masalskij. Orlęta przez większość meczu grały w osłabieniu po czerwonej kartce dla Patryka Brulińskiego w 27. minucie.

Z kolei międzyrzeczanie najpierw zremisowali bezbramkowo w Zamościu z Hetmanem, a w sobotę ulegli u siebie Startowi Krasnystaw 0:1, po samobójczym golu Marcina Chilimoniuka w 22. minucie.

Pozostałe wyniki: 18.IX: Hetman – MOSiR Huragan 0:0, Orlęta-Spomlek – Motor II 4:1, Avia II – Stal 0:4, Janowianka – Tomasovia 1:2, Kłos – Opolanin 0:0, Łada – Granit 7:0, Start 1944 – Lublinianka 2:3, Sygnał – Gryf 2:1, pauzował Górnik II.; 21-22.IX: MOSiR Huragan – Start 1944 0:1, Tomasovia – Orlęta-Spomlek 0:0, Górnik II – Hetman 0:2, Gryf – Łada 1945 1:3, Lublinianka – Janowianka 4:1, Motor II – Avia II 4:0, Opolanin – Sygnał 3:1, Stal – Kłos 2:0, pauzował Granit. Na pierwszym miejscu Stal Kraśnik (23 pkt.) o punkt przed Lublinianką i trzy nad Ładą Biłgoraj. Orlęta-Spomlek (14 pkt.) są piąte, a MOSiR Huragan (5 pkt.) czternasty, a więc czwarty od końca.

Składy naszych drużyn w środę: Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski – Nowacki, Szatała, Miszta, Bruliński, Grochowski (73 J. Rycaj), Karasiuk (90+2 Siudaj), Korolczuk, Obroślak (89 Pęcak), D. Rycaj (82 Primaczenko), K. Rycaj, Mróz; MOSiR Huragan: Nowosz, Łappo, Konaszewski, Chilimoniuk, Łukanowski (81 Koryciński), Bas (83 Chukwukelu), Warda, Łęcki, Maksymenko (75 Semeniuk), Tonin, Storto (23 Drzazga); w sobotę oraz niedzielę: MOSiR Huragan: Nowosz, Łappo, Konaszewski, Chilimoniuk, Łukanowski (84 Chukwukelu), Bas, Warda, Łęcki, Maksymenko (58 Semeniuk), Tonin, Drzazga; Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski – Nowacki, Szatała, Korolczuk, Miszta, Grochowski, Karasiuk, Obroślak, D. Rycaj (87 Pęcak), K. Rycaj, Malec (64 J. Rycaj), Mróz (73 Primaczenko).

Następna seria spotkań odbędzie się w najbliższy weekend. W sobotę 28 września Orlęta-Spomlek podejmą o godz. 16 Lubliniankę, a MOSiR Huragan zagra dzień później o godz. 16 w Janowie Lubelskim z tamtejszą Janowianką.

Klasa okręgowa: Absolwent – Orlęta Ł. 0:8, AZ-BUD – RED Sielczyk 4:0, Kujawiak – LKS Milanów 3:4, Lutnia – Unia Ż. 3:2, ŁKS Łazy – Grom 2:1, Orzeł – Victoria 3:2, Sokół – Podlasie II 0:10, Unia K. – Orlęta-Spomlek II 1:0; mecz zaległy: Lutnia – Sokół 3:0.

Na czele Lutnia Piszczac (21 pkt.) przed Orlętami Łuków (19 pkt., ale z jednym meczem mniej) i LKS-em Milanów (18).

Następna kolejka odbędzie się w dniach 28-29 września. Zestaw par – sobota: LKS Milanów – Orzeł (godz. 15), Orlęta Ł. – Kujawiak (godz. 16); niedziela: Grom – Unia K. (godz. 12), Lutnia – Victoria (godz. 14), Orlęta-Spomlek II – Sokół (godz. 11), Podlasie II – AZ-BUD (godz. 11), RED Sielczyk – Absolwent (godz. 14), Unia Ż. – ŁKS Łazy (godz. 11).

Bialskopodlaska klasa A. Wyniki – grupa I: Agrosport – Granica 0:4, Dąb – Olimpia J. 0:1, LZS Dobryń – GLKS Rokitno 6:0, Niwa – KS Drelów 1:10, Twierdza – Tytan 4:1, pauzowała Krzna; grupa II: AR-TIG – Armaty 1:2, Dwernicki – Bizon 2:6, Olimpia O. – Gręzovia 3:1, Orlęta G. – Bad Boys 1:2, Orlęta II Ł. – Start 0:3, Polesie – Bór 1:2.

W grupie I prowadzi KS Drelów, która ma tyle samo (12) punktów co druga Olimpia Jabłoń. Na trzeciej pozycji plasuje się Twierdza Kobylany (10). W grupie II na czoło wyszedł Bizon Jeleniec (13 pkt.), który ma punkt więcej od Gręzovii Gręzówka.

Zestaw par na 28-29 września: grupa I – sobota: GLKS Rokitno – Granica (godz. 15); niedziela: KS Drelów – Dąb (godz. 11), LZS Dobryń – Niwa (godz. 14), Olimpia J. – Twierdza (godz. 14), Tytan – Krzna (godz. 11), pauzuje Agrosport; grupa II – sobota: Bizon – Olimpia O. (godz. 16); niedziela: Armaty – Orlęta G. (godz. 14), Bór – Bad Boys (godz. 13), Gręzovia – AR-TIG (godz. 11), Polesie – Orlęta II Ł. (godz. 15), Start – Dwernicki (godz. 11).

W klasie B padły następujące wyniki: Bystrzyca – Wodnik 2:1, Orkan – AZ-BUD II 1:0, Polesie II – Lutnia II 1:1, Tur – Unia II Ż. 1:0, Wenus – Wóldom 3:0 wo.

Na czele tabeli znajduje się Tur Turze Rogi (12 pkt.), przed Wodnikiem Siemień, Bystrzycą Borki i Orkanem Wojcieszków (po 9).

Zestaw par na niedzielę 29 września: AZ-BUD II – Wenus (godz. 15), Bystrzyca – Polesie II (godz. 11), Lutnia II – Orkan (godz. 11), Unia II Ż. – Wodnik (godz. 14), Wóldom – Tur (godz. 14).