Raciworek – krasnal z piaskowym sercem. Symbol powodziowej solidarności stanął w Złotnikach-Leśnicy

1 miesiąc temu
6 kwietnia 2025 roku mieszkańcy Wrocławia oficjalnie powitali nowego krasnala – Raciworka. Figurkę ustawiono przy Kładce Złotnickiej nad Bystrzycą, w miejscu, gdzie jeszcze kilka miesięcy wcześniej trwała walka z żywiołem. Krasnal ma przypominać o odwadze, determinacji i sile wspólnoty, która ochroniła miasto przed skutkami powodzi we wrześniu 2024 roku.

Wrocław, wrzesień 2024. Wielka woda znów stanęła u bram miasta. Alarm powodziowy, tysiące rąk do pracy, hektolitry potu i miliony myśli, czy uda się uratować domy, ulice, osiedla. W centrum tych wydarzeń – suchy Zbiornik Racibórz Dolny i niepozorne worki z piaskiem, które stały się symbolem wrześniowej mobilizacji. Dziś pamiątką po tamtych chwilach jest... krasnal. Ale nie byle jaki.

Raciworek – więcej niż figurka

Raciworek to nie tylko kolejny krasnal na mapie Wrocławia. To hołd dla mieszkańców, służb i wolontariuszy, którzy we wrześniu 2024 roku zjednoczyli się w walce z nadciągającą powodzią. Jego imię powstało z połączenia dwóch słów: „Racibórz” i „worek”. To właśnie dzięki zbiornikowi przeciwpowodziowemu Racibórz Dolny fala została skutecznie osłabiona, zanim dotarła do miasta.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, mówił podczas odsłonięcia figurki:
– Raciworek ma przypo
Idź do oryginalnego materiału