Radar na Górze świętej Anny przykryty kopułą
Do tej pory kierowcy poruszający się autostradą A4 przez Górę św. Anny widzieli tylko mierzącą ponad 40 metrów żelbetową wieżę.
Patryk Grolik, inżynier z firmy Instal, która realizuje radar meteorologiczny na Górze świętej Anny, wskazuje, iż montaż anteny oraz kopuły na szczycie wieży to jeden z ostatnich etapów prac budowlanych.
Wieża razem z powstałymi wcześniej pomieszczeniami aparatury, anteną radarową i osłaniającą ją kopułą liczy około 50 metrów wysokości. Instalacją anteny i czerwonej kopuły zajęła się firma Transannaberg.
– Prowadziliśmy prace dźwigiem hydraulicznym. Wysokość podnoszenia, którą musieliśmy osiągnąć, żeby osadzić antenę radarową i kopułę, wyniosła około 60 metrów. Jednocześnie zakończyliśmy duże montaże, wymagające użycia większy maszyn – mówi Krzysztof Glinka, kierownik działu żurawi w firmie Transannaberg.
Teraz budowlańcy przejdą do finalizacji inwestycji. Mowa m.in. o montażu windy wewnętrznej, instalacji wszystkich systemów, kabli, czujników i kamer. Do tego dochodzi malowaniem obiektu.
Zgodnie z planami, radar meteorologiczny na Górze świętej Anny będzie gotowy do końca roku. Wartość inwestycji to 130 mln zł.
Po zakończeniu inwestycji obiekt zostanie do polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD. Gromadzone przez niego dane pomogą w prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak tornada, burze i grożące powodziami ulewy.
Dodajmy, iż nowy radar pogodowy powstał też w Użranach koło Mrągowa w woj. warmińsko-mazurskim. Na zlecenie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej modernizację przechodzi osiem podobnych obiektów na terenie kraju.