‘Radio Nostalgia’. To będzie prawdziwa podróż w radiową przeszłość

1 rok temu
Zdjęcie: radio


Wyjątkowa wystawa zabytkowych radioodbiorników zagości w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Będzie można zobaczyć radioodbiorniki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a także polskie odbiorniki radiowe z lat 1946-66, które pochodzą z bogatej kolekcji pierwszego dyrektora Radia RDN Małopolska ks. Ryszarda Piaseckiego.

– Wszystkiego się nie da pokazać, ale będę chciał zaprezentować to co najważniejsze. Najpierw rozwój radiofonii, który postępował bardzo dynamicznie w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Na przykładzie radioodbiorników Guglielmo Marconiego, który był wynalazcą radia, pokażę rozwój tego co dzisiaj nazywamy radiem. Pokażę również polską radiofonię przedwojenną, która wbrew pozorom rozwijała się bardzo dynamicznie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 6 października o godzinie 17:00 w budynku dawnej synagogi.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć kameralny koncert dwóch młodych, zdolnych akordeonistów – Cebula & Kusion Duo.

Na program koncertu złożą się melodie skomponowane w czasie, w którym powstawały prezentowane radioodbiorniki, a także ponadczasowe i lubiane utwory jak: 'LIbertango’, czy też 'Pod niebem Paryża’. Wykonawcy to Łukasz Cebula i Paweł Kusion – laureaci wielu konkursów akordeonowych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Wystawa ma tytuł ‘Radio Nostalgia’ i jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska ks. Ryszard Piasecki, będzie to podróż także w tę bliższą historię radia, czyli czasu PRL-u.

– Nostalgia to tęsknota za czymś co minęło, co jest jakąś wartością i za czymś co nas kształtowało. Mnie i całe moje życie kształtowało radio, tak językowo jak i poznawczo, wtedy nie było innych mediów, w moim dzieciństwie było tylko radio, jako to najlepsze i najbardziej dostępne medium. Stąd też powrót do tamtych klimatów.

Organizatorem wystawy jest Dąbrowski Dom Kultury. Wstęp na wernisaż będzie darmowy, a w późniejszych miesiącach, aby obejrzeć wystawę trzeba będzie wcześniej zakupić bilet.

Idź do oryginalnego materiału