Bezdomność to nie tylko brak stałego adresu, ale również stały niedobór jedzenia, ciepłej odzieży i miejsca do odpoczynku. Gdy temperatury spadają, każda noc spędzona na zewnątrz staje się ryzykowna, a skrajne wychłodzenie może prowadzić do śmierci. Ludzie w kryzysie bezdomności często korzystają z prowizorycznych schronień w pustostanach, altanach działkowych lub innych miejscach, które nie gwarantują jednak ochrony przed zimnem i deszczem.
O ostrowiecką noclegownię w swojej interpelacji dopytuje Elżbieta Helicka, radna Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
– Proszę o udzielenie mi informacji na temat funkcjonowania Noclegowni dla Osób Bezdomnych w Ostrowcu Św. Jaki jest zakres pomocy, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach. Czy ilość miejsc w noclegowni jest wystarczająca dla potrzebujących – napisała radna.
Jak czytamy w udzielonej jej odpowiedzi, na terenie Ostrowca Św. znajduje się noclegownia dla kobiet i mężczyzn w kryzysie bezdomności, kierowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dysponuje 22 miejscami.
– Zapewnia schronienie osobom w kryzysie bezdomności, świadcząc tymczasową pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia, dostęp do sanitariatów, możliwość uprania i wymiany odzieży – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Magdalenę Salwerowicz, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św.
W noclegowni wydzielone jest miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą przygotować sobie śniadanie i kolację, mogą podgrzać posiłek oraz przygotować gorący napój.
– (…) Aktualnie w noclegowni przebywa 11 osób (odpowiedź datowana jest na 29 października 2024 r. przyp. red.). Do noclegowni kierowane są osoby z terenu naszej Gminy. Jednak w sytuacji interwencji kryzysowej istnieje możliwość przyjęcia do Noclegowni osób spoza terenu naszej gminy. Pomoc w formie tymczasowego schronienia w Noclegowni nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej – tłumaczy Magdalena Salwerowicz.
Placówka czynna jest cały rok, 7 dni w tygodniu, w okresie jesienno-zimowym (od 1 października do 31 marca) od godziny 18.00 do godziny 8.00. Od 1 kwietnia do 30 września od godziny 19.00 do 7.00.
– (…) Ośrodek Pomocy Społecznej oczywiście bierze pod uwagę możliwość zagrożenia życia i zdrowia osób bezdomnych w okresie silnych mrozów, dlatego w tym czasie Noclegownia może świadczyć pomoc usługową całodobowo. Należy dodać, iż wszystkie osoby w kryzysie bezdomności przebywające w miejscach niemieszkalnych mogą skorzystać w Noclegowni z kąpieli, wyprania i wysuszenia odzieży, bądź też pobrania nowej odzieży. W bieżącym roku 4 osoby korzystające z Noclegowni zostały zmotywowane do utrzymania abstynencji, zmiany swojego stylu życia dlatego też zamieszkały w mieszkaniu treningowym, gdzie objęte są wsparciem wielu specjalistów – wyjaśnia dyrektor ostrowieckiego MOPS-u.
Informuje również o mieszkaniach treningowych, które są bardzo istotną baza lokalową dla osób w kryzysie bezdomności. Ostrowiecki MOPS posiada w swoich zasobach 7 mieszkań treningowych, w których przebywa 17 osób. Dodaje, iż jak dotąd nie zdarzyło się, aby osoba w kryzysie bezdomności potrzebując takiego rodzaju wsparcia, została go pozbawiona.
W sytuacji, gdy osoba w kryzysie bezdomności wymaga wsparcia całodobowego kierowana jest do schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Obydwie placówki prowadzone są przez Stowarzyszenie MONAR – Centrum Pomocy Bliźniemu w Komórkach 91. W 2024 roku udzielono pomocy w tego rodzaju placówkach 22 osobom.
„Bliżej domu”
Magdalena Salwerowicz dodaje również, iż MOPS prowadzi szereg działań i inicjatyw, a także wprowadza nowe narzędzia w kierunku wsparcia osób w kryzysie bezdomności.
– (…) Jedną z takich inicjatyw jest metoda „jednego okienka” jest to miejsce, gdzie osoba w kryzysie bezdomności znajdzie wszystkie potrzebne informacje na temat pomocy na jaką może liczyć – wyjaśnia dyrektor MOPS. W odpowiedzi, jaką udzieliła na interpelacje Elżbiety Helickiej pisze również o grupie samopomocowej „Sami swoi”, która powstała w ramach projektu „Bliżej Domu”, obejmującego wsparciem osoby w kryzysie bezdomności i zagrożone wykluczeniem mieszkaniowym w Gminie Ostrowiec Św. Jej uczestnikami są osoby mieszkające w mieszkaniach treningowych, które opuściły mieszkania treningowe i zamieszkały w lokalach socjalnych. Spotkania realizowane są w każdą środę w godzinach 17-19 w jednym z mieszkań treningowych, mają charakter wspólnotowej aktywności.
Streetworkerzy
Dyrektor MOPS informuje również o działaniach dwóch streetworkerów, którzy w tym roku dotarli do 34 osób w kryzysie bezdomności przebywających w przestrzeni publicznej (pustostany, wiaty śmietnikowe, piwnice, strychy, klatki schodowe). Streetworkerzy prowadzą działania informacyjne dotyczące uzyskania niezbędnej pomocy, udzielają wsparcia w postaci żywności, gorącego napoju, odzieży, środków opatrunkowych.
„Kierunek Pomoc”
– (…) Innowacyjnym w pracy streetworkerów jest wykorzystanie samochodu pod nazwą „Kierunek Pomoc”.Samochód wyposażony jest w niezbędne materiały służące udzieleniu pomocy m.in. koce, bandaże, opatrunki, termosy. Wspólne wyjazdy streetworkerów z pielęgniarką umożliwiają bezdomnym skorzystanie z pomocy przedmedycznej. Streetworkerzy pomagają również w załatwianiu spraw urzędowych: uzupełnianie dokumentów, wykonywanie zdjęć do dowodu osobistego, w razie potrzeby transport samochodem służbowym do urzędów i placówek służby zdrowia – wyjaśnia Magdalena Salwerowicz. Dodaje, iż Ośrodek w celu poszerzenia oferty współdziała z wieloma organizacjami pozarządowymi, a także od wielu lat współpracuje z Zakładem Usług Miejskich w Ostrowcu Św.
– (…) osoby w kryzysie bezdomności nie są pozostawione same sobie. Ich sytuacja jest montowana stale przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby dać poczucie bezpieczeństwa w „nowym” samodzielnym życiu. Opisując działania Ośrodka w kwestii zjawiska bezdomności należy wspomnieć, iż w wyniku rozeznania pracowników socjalnych, streetworkerów, Policji, straży miejskiej, innych instytucji i organizacji działających na tym polu została utworzona „Mapa Bezdomności”, która wskazuje miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności, a tym samym umożliwia szybsze i skuteczniejsze dotarcie z pomocą – podsumowuje Magdalena Salwerowicz.